"אדום-ירוק" עולה בנורבגיה

עמי וטורי

בבחירות לפרלמנט הנורבגי ה "סטורינג" שנערכו ב 12 בספטמבר 2005 זכתה הקואליציה "האדומה- ירוקה" לאחר ספירת 98% מהקולות ב 88 מתוך 169 המושבים בפרלמנט והיא תשוב לשילטון לאחר 4 שנים באופוזיציה.  שיעור ההשתתפות בהצבעה בבחירות היה 77% ו 63 מ 169 חברי ה"סטורינג" החדש (37%) הן נשים. כיוון שע"פ החוקה הנורבגית לא ניתן לפזר את הפרלמנט לפני מועד הבחירות הקבוע כ פעם ב 4 שנים מובטח שילטון השמאל בנורבגיה עד קיץ 2009.

לכאורה, היה הוויכוח בין הקואליציה "האדומה- ירוקה" (המורכבת ממפלגת העבודה הנורבגית, מהמפלגה הסוציאליסטית שמאלית וממפלגת הירוקים) לבין מפלגות המרכז ימין מינורי. ממשלת המיעוט של מפלגות המרכז ומפלגת הימין המסורתי לא פגעה במדינת הרווחה הנורבגית ובזכויות העובדים. מפלגות המרכז הנורבגיות בדומה למקבילותיהן בשבדיה דנמרק ופינלנד מחויבות למדינת הרווחה הסקנדינבית ואינן חולקות על זכותם של העובדים להיות מעורבים בניהול הכלכלה. אפילו מפלגות הימין המסורתי הסקנדינביות לא דורשות יותר מאשר הורדת רמת המיסים והרווחה בסקנדינביה לרמות הנהוגות בגרמניה והולנד. הוויכוח המרכזי ארוך הטווח בין המרכז והימין המסורתי ובין השמאל הוא דרישתו של השמאל לבעלות ציבורית כמעט מלאה של ההון המקומי, מאחר שזהוא לדעת השמאל הביטוח האמיתי להמשך קיומה של מדינת הרווחה וזכויות העובדים. כמו כן בנורביה ודנמרק קיימת גם הביקורת של השמאל על חוסר המוסריות שבעצם ההשענות (גם אם מוגבלת) של קואליציות המרכז ימין על "מפלגת החופש" הימנית (דנמרק) ומפלגת הימין של קרל הגן (נורבגיה).

בבחירות הנוכחיות התיחסה ביקורתו הספציפית של השמאל בנורבגיה לשימוש שנעשה ברווחי קרנות ההון הציבורי הנורבגיות. רווחי חברת הנפט והגז הנורבגית הממשלתית "סטטאויל" מתועלים לקרנות שבהן נצבר הון לרווחת תושבי נורבגיה. לקרנות יש כיום הון אדיר של 1200 מליארד כתר נורבגי (50% מההון הנורבגי) והתשואה השנתית שלהן היא כ 70 מילארד כתר בשנה. ממשלת המרכז ימין השתמשה בתשואת הקרנות למימון הורדת נטל המס. לעומתה תובע השמאל להשתמש בכסף על מנת להפוך את נורבגיה למדינה הראשונה בעולם ששיעור העוני היחסי של ילדים בה ע"פ  ההגדרה המקובלת (פחות מ 50% מההכנסה הפנויה החציונית לנפש שמשמעותה בנורבגיה פחות מ 45% מההכנסה הפנויה הממוצעת לנפש) הוא% 0 . בשנת 2004 היה שיעור העוני היחסי בקרב ילדים בנורבגיה ע"פ הגדרה זו כ 1.9%. השמאל הבטיח ליצור גם עוד 10,000 מקומות בבתי האבות הממלכתיים(כל פנסיונר נורבגי זכאי למקום בבית אבות כאשר התשלום נקבע כהפרש בין מינמום מחייב של דמי כיס וגובה הפנסיה שלו. הסדרים דומים קיימים בשבדיה דנמרק ופינלנד.) והקטנה של מספר התלמידים בכל כיתות לימוד. 

אולם, ראש הקואליציה "האדומה-ירוקה" – יו"ר "מפלגת העבודה הנורבגית", יאנס סטולנברג הפך את המאבק במערכת הבחירות למאבק עקרוני יותר. בנאום המרכזי שנשא ערב הבחירות אמר סטולברג: " אנו הקואליציה האדומה ירוקה רוצים לאגור את רווחי ההון (באופן ציבורי) על מנת לחלק את פירותיו באופן צודק. הימין רוצה להחליש את המכשירים הכלכליים המיצרים מקומות עבודה ורווחה ולהעבירם לשלטון השוק".

כעת תונהג ממשלת נורבגיה ע"י סטולברג וע"י 3 הנשים המקיפות אותו: מנהיגת מפלגת הירוקים, מנהיגת מפלגת השמאל הסוציאליסטי, והיו"רית  של פדרצית האיגודים המקצועיים הראשית בנורבגיה  גרד-ליב-וואלה.

לצד התפתחויות חיוביות אלו ממשיכה נורבגיה לסבול מבעיה חמורה הנקראת קרל הגן. מפלגת הימין של קרל הגן, הדומה דמיון רב למפלגת "מרכז" ישראלית, זכתה ב 22.1% מכלל קולות הבוחרים. זו המפלגה היחידה בנורבגיה התומכת בפירוק מדינת הרווחה הנורבגית והתנגדות טוטאלית לרב תרבותיות והיא בבחינת  שיקוץ מוסרי בעיני חלק גדול מהציבור הנורבגי. רישמית המפלגה מגדירה את עצמה כ "מפלגה לבראלית המחויבת לשוויון זכויות לכל ללא הבדלים על רקע מין, גזע, דת, מוצא אתני ונטיה מינית". הגזענות שלה חבויה בסעיפים במצעה העוסקים במדיניות ההגירה ובדמותו של קרל הגן. המפלגה תובעת להעניק מקלט מדיני רק לתקופה מוגבלת ולבטלו עם סיום הבעיה שבגינה ניתן.

כמו כן היא תובעת לאפשר איחוד משפחות למהגרים רק עם ילדיהם מתחת לגיל 15 ולהתנות איחוד זה בבדיקת ד.נ.א. קרל הגן עצמו נחשב למרואין מבוקש בתוכניות אירוח בשל התבטאויותיו הפרובוקטיויות והוא נתפס פעמים רבות בהתבטאויות בעלות קונוטציות גזעניות כמו למשל האמירה ש "כושים ממלאים את הערים הגדולות בנורבגיה".

הודות לשיטה הפרלמנטרית הנורבגית שלא מאפשרת הפלת ממשלה בלא הקמת קואליציה אלטרנטיבית, היתה השפעתו של קרל הגן על ממשלת המרכז ימין מוגבלת מאוד.  עכשיו לא תהיה לו כל השפעה על הממשלה, יחד עם זאת עצם ההצלחה היחסית של מפלגתו מעידה על כך שאפילו מדינת רווחה סוציאל-דמוקרטית עדיין אינה מצליחה תמיד לרפא את כלל הציבור מנטיות גזעניות ושובינסטיות.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.