מיון לחיים

יוסי דהאן

לפני כחמש עשרה שנים השתתפתי בפגישה  של ארגון היל"ה, בפגישה שהונחתה על יד תקוה לוי ושלמה סבירסקי השתתפו הורים לילדים שהתלוננו על הפניית ילדיהם מהחינוך הרגיל לחינוך המיוחד. בפגישה השתתפה גם ד"ר בלהה נוי ממשרד החינוך. מעדויות ההורים עלה שועדות ההשמה ומסגרות החינוך המיוחד הפכו למושבת עונשין אליה שולחים מנהלים ומורים באופן סיטוני תלמידים "בעייתיים" על מנת לזכות בשקט תעשייתי בבית ספרם. באותה תקופה גם התפרסם מחקר של המדען הראשי של משרד החינוך דאז, פרופ` יוסף באשי, שגילה שבאחת מעיירות הפיתוח הייתה הפניית יתר בשיעור של עשרות אחוזים של תלמידים לחינוך המיוחד. תלמידים שאינם סובלים משום בעייה נשלחים ללמוד במסגרות שאינן מתאימות להם והמובילות אותם היישר לתחתית הסולם של החברה הישראלית.

שנים של מאבקים ציבוריים והתכתשויות משפטיות ודבר לא השתנה. אור קשתי מפרסם השבוע ב"מעריב" על מחקרים שנעשו על ידי סטודנטים של חברנו דר` ניסים מזרחי מהמחלקה לסוציולוגיה מאוניברסיטת תל אביב.

"נדמה שכך קרה גם כאשר שלח ד"ר נסים מזרחי מאוניברסיטת תל-אביב, לפני יותר משנה, את הסטודנטים שלו לנבור בארכיון של ארגון הל"ה (הוועד למען החינוך בשכונות ובעיירות הפיתוח), כדי לבדוק את עבודת ועדות ההשמה, הקובעות אם להעביר תלמיד למסגרת של החינוך המיוחד או להשאירו במוסד רגיל. על רקע העלייה במספר תלמידי החינוך המיוחד, שהסתכם בשנה שעברה בכ-45 אלף ילדים (גידול של 8% לעומת 2002), יש לממצאים האלה חשיבות מיוחדת.

באמצעות שורה של ניתוחים כמותיים ואיכותיים, התמקדו הסטודנטים של ד"ר מזרחי בהבדלים שבין חוות הדעת שסיפקו פסיכולוגים מטעם משרד החינוך לבין אלה שנתנו פסיכולוגים פרטיים, שנשכרו על ידי ההורים.

הממצאים היו חד-משמעיים. ב-77% מתוך 73 תיקים שהכילו את שני סוגי האבחונים, המליצו הפסיכולוגים הפרטיים להשאיר את התלמיד בחינוך הרגיל, ורק במקרה אחד בלבד ניתנה המלצה להפנות למסגרת חינוך מיוחד. הבדיקה גם מצאה כי הפסיכולוגים הפרטיים עורכים יותר מבחנים לתלמידים ומציעים מגוון גדול יותר של פתרונות, מאשר עמיתיהם שבשירות משרד החינוך". 

"הפסיכולוגיה מתפקדת, בין השאר, ככלי למיון אוכלוסיות, לפיקוח, לסיווג", מסכם ד"ר נסים מזרחי בראיון מארצות-הברית. "בדיקת העבודה של הפסיכולוגים מטעם משרד החינוך אינה יוצאת מנקודת הנחה שהם רעי לב. מעניין יותר לבחון כיצד השיח הפסיכולוגי מנטרל שאלות בעלות היבט פוליטי, כמו מהם המאפיינים של התלמידים הנשלחים לחינוך מיוחד. הפסיכולוגים מתנגדים לכל דיון דמוגרפי כזה, וטוענים שהם רק`מפענחים את התמונה` שעולה מהאבחונים שלהם, שהם רק מייצגים את המדע – וכל מי שמערער על קביעותיהם, מתנגד למעשה למדע".

חמש עשרה שנים מאוחר יותר דר` בלהה נוי, מנהלת אגף שפ"י במשרד החינוך ונציגת המדע, ממשיכה למיין.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.