החלטורה של קיסר הפדגוגיה

יוסי דהאן

 אחת הדמויות המרכזיות במערכת החינוך הישראלית היא יושב ראש המזכירות הפדגוגית, בדרך כלל אמור להבחר לתפקיד איש מדע, מרצה בעל שם בתחום החינוך שאמור לפעול על פי שיקולים ממלכתיים, מדעיים ומקצועיים. יושב או יושבת ראש המזכירות הפדגוגית אמורים להיות משוחררים מקשרים ונאמנויות פוליטיות, הם אמורים לשמש חומה בפני לחצים ושיקולים פוליטיים לא ענייניים ותכנים אידאולוגיים מפלגתיים שמנסים לכפות על מערכת החינוך הפוליטיקאים העומדים בראשה.

התיאור הזה היה ודאי מצחיק את פרופ` יעקב כץ, יושב ראש המזכירות הפדגוגית הנוכחית. תחקיר של רביב דרוקר (מצורפת הכתבה המשודרת) ששודר אתמול בערוץ 10, מגלה שליושב ראש המזכירות הפדגוגית יש כמה חלטורות מעניינות נוספות. כץ מגלה התחקיר משמש גם כיועץ הסקרים של בנימין נתניהו. מסתבר שהסקרים עבור נתניהו נערכים על ידי "המכון לחקר הקהילה" באוניברסיטת בר אילן, מכון שפרופ` כץ עומד בראשו. המכון מקבל ממשרד החינוך הקצבות של עשרות אלפי שקלים למימון מחקריו. אני מניח שקהילה מרכזית שבה עוסק מכון מחקר אקדמי מכובד זה היא קהילת בוחרי נתניהו.

אחת המעלות של התחקיר המצוין הזה של רביב דרוקר היא שהמחנך הדגול מכחיש במהלך הכתבה את מעורבתו במטה נתניהו ופרטים אחרים ודרוקר מפריך אחת לאחת את הכחשותיו של הפדגוג.

במהלך כהונתו התגלה כץ כבעל עמדות חינוכיות די ריאקציוניוריות, הוא אחראי לירידה במעמד מקצוע האזרחות ועליית מעמד לימודי מורשת במקומם ("לימודי מורשת הם הדגל של המשרד"), הוא ביטל לפני מספר שבועות תכנית לימודים רב תרבותית בבית ספר ירושלמי ובראיון לפני מספר חודשים הכריז יועץ הסקרים שהמדיניות החברתית כלכלית של מנהיגו משמשת נר לרגליו. בעיניו יש התאמה מליאה בין:

"התפיסה שמובילה הממשלה הנוכחית בתחומי הכלכלה והרווחה לבין המדיניות בתחום החינוך. המדיניות הכלכלית של שוק חופשי ודרבון אנשים לצאת לעבודה היא די מצליחה, ואנחנו הולכים עכשיו בכיוון יותר שמרני גם בחינוך: יותר אחריותיות, יותר סטנדרטים, יותר מדידה, מתוך דאגה לכלל התלמידים".

 לדברי כץ, בדומה לעקרונות שהובילו את בנימין נתניהו לקצץ בקצבאות הביטוח הלאומי, כך גם משרד החינוך מאמין כעת בחשיבה חדשה בשאלה היכן להשקיע את הכסף. "במשך השנים `שפכו` מאות מיליוני שקלים על יחידות שמטפלות באוכלוסיות חלשות, ושום דבר לא יצא מזה. המצב לא השתפר – כמו שקרה בקצבאות. עד עכשיו התפיסה הסוציאליסטית לא הוכיחה את עצמה, ומאז 1973 אנחנו רק מדרדרים בתחום החינוך, וכנראה גם בתחומי החברה והכלכלה האחרים".

וכך יועץ יושב ראש המזכירות הפדגוגית לנתניהו בענייני הקמפיין נגד אריק שרון, מרכז הליכוד והמורדים,  ונתניהו מצידו מתווה את הדרך ליועץ הסקרים בסוגיות חינוכיות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.