גדעון לוי על יוסה - תיאורו של ליברל גרוטסקי

יוסי דהאן

השבוע ב"אזור הדמדומים" במוסף "הארץ" משרטט גדעון לוי דיוקן של הסופר והעיתונאי מריו ורגס יוסה.- "הכיבוש שלכם גרוטסקי".  יוסה מבקר קשות את משטר הכיבוש – "ישראל מגיעה לשלב הגרוטסקי של הכיבוש" הוא אומר. גדעון לוי אומר על יוסה שהוא "ליברל בענייני כלכלה וסוציאל דמוקרט בענייני מדיניות וזכויות אדם".

אני מניח שגדעון לוי מזדהה מאד עם ביקורתו של יוסה על הכיבוש הישראלי, גם אני. אבל זו לא סיבה לגלוריפיקציה ולתיאור שטחי ותלוש מן המציאות של עמדות יוסה שהיה בעבר מועמד לנשיאות פרו.

לפני כשנה קיבל יוסה את פרס אירוינג קריסטול (אחד מאבות הניאוקונסרבטיזם האמריקני) מהמוסד השמרני American Enterprise Institute for Public Policy . מהנאום שנשא הסופר עם קבלת הפרס שכותרתו "וידויים של ליברל"  ניתן לעמוד על כמה מעמדותיו וערכיו של הסופר הפרואני.

יוסה הוא מעריץ של הרפורמות של מרגרט תאצ`ר, רונלד ריגן וחוזה מאריה אסנר. לדעתו יסודות החירות הם זכות הקניין ושלטון החוק. הוא סוגד לשוק החופשי ומתעב כל צורה של קולקטיביזם.  יוסה הוא חסיד גדול של הפרטה. הוא מלא הערכה להפרטת מערכות הפנסיה במדינות אמריקה הלטינית ומכנה את אלה המתנגדים להפרטת מערכת הביטחון הסוציאלי בארצות הברית על ידי בוש "שמאל מפגר".

יוסה הוא אחד התומכים הגדולים ביותר של מדיניות החוץ של ארצות הברית. וכמעט כל מה שהוא אמריקאי. הסופר טוען שבניגוד לעבר שבו תמכה ארצות הברית בדיקטטורות, כיום מדיניותה מקדמת משטרים דמוקרטיים, מה שגרם לדעתו להפחתה בעוינות שחשים אנשים באמריקה הלטינית כלפי אמריקה. משום מה יוסה שכח את מעורבותה של ארצות הברית בניסיון ההפיכה הכושל בונצואלה ב 2002 ואת ניסיון ההפיכה המוצלח נגד נשיא האיטי אריסטיד ב 2004. לא בדיוק "ליברל כלכלי וסוציאל דמוקרט בענייני מדיניות וזכויות אדם"

יוסה הוא תומך של מלחמת ארצות הברית בעירק ומבקר בחריפות את מתנגדיה האירופים. כמעריץ אדוק ופטריוט אמריקאי יוסה יוצא נגד אנשים כנועם חומסקי, מייקל מור ואוליבר סטון המוציאים את דיבתה רעה בעולם.    

כמו רבים בשמאל הישראלי גם לגדעון לוי אין עניין במדיניות כלכלית וחברתית, וזו הסיבה אני מניח שאין לו עניין בעמדותיו של יוסה בסוגיות אלו. אבל אני מעריך שלוי מאמין שקיים קשר בין המשך הכיבוש הישראלי למדיניות החוץ והתמיכה האמריקאית במדיניות הכיבוש הישראלית. מהבחינה הזו יש משהו גרוטסקי לא רק בכיבוש אלא גם בעמדותיו של הסופר הפרואני שהעיתונאי המעריץ היה צריך לחשוף. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.