איך להעלים את העוני

איציק ספורטא

לא מזמן החלטתי לא להתייחס, כמעט, לדברים הנכתבים "בהארץ" בנושאי כלכלה על ידי טל, כיון שלא משנה מה הנושא הוא יהלל וישבח מדיניות כלכלית של הפרטה ופגיעה במדינת הרווחה. אבל לאחרונה קרה משהו והדיבור על העוני הפך לחלק מהדיון הכלכלי ובכך הכריח את טל להתייחס לנושא, כיון שמדובר בעוני שחררתי את עצמי מההחלטה לא לכתוב על דברי החוכמה הבלתי ניתנים לשיעור של אותו כתב.

משום מה לאחרונה טל החליט להטיל ספק בקיומו של עוני חמור בחברה הישראלית. והדרך שלו לעשות זאת היא להטיל ספק במדד העוני, גם בכך הוא אינו מחדש דבר כיון שנגיד בנק ישראל כבר עשה זאת באחת ההתבטאויות הראשונות שלו לאחר שמונה לתפקיד. וכך כותב טל במאמר ביום שישי, שכמובן תוקף את החברתיים, " לא ידוע עדיין מה ימליץ המטה בראשות יוסי בכר לטיפול בבעיות 1.5 מיליון העניים בישראל (היה מועיל, לו הייתה אחת ההמלצות לבדוק את אמינות ההגדרות ואת הנתונים הסטטיסטיים שעליהם "דו"ח העוני" מבוסס)". מלבד לתקוף את החברתיים, במאמר מבולבל שמנסה להשוות את ישראל לנורבגיה, מטיל הנ"ל גם ספק בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ועבודתה ובעיקר כמובן בכך שיש אנשים עניים בישראל.

במאמר מערכת במוסף לכלכלה היום שוב הוא חוזר על המנטרה החדשה שלו: " במיגזר הערבי תחולת עוני עצומה: מבין 394 אלף משפחות העניים שנמדדו בישראל ב124 ,2004 אלף (31.5%) הן משפחות במיגזר הלא-יהודי. מדובר בכ-650 אלף נפש. יש בהחלט מקום לברר את הסיבות – הסטטיסטיות והעניינית – לתחולת העוני הנמדדת במיגזר הלא-יהודי". סיבות סטטיסטיות, יש משהו בערבים הללו שכדאי לבדוק. לא רק סיבות סטטיסטיות אלא גם ענייניות, מהן? אולי זה שהם ערבים זו סיבה עניינית מספקת.

זו לא הפעם הראשונה או השנייה שבהן מייחד הכותב את הבחנותיו המבריקות לאוכלוסיה הערבית. כאשר פורסם דו"ח העוני כתב טל על כשליו ואחת הדוגמאות הייתה של האוכלוסיה הערבית: "אצל משפחות של בני מיעוטים, במיוחד בכפרים, מקובל מאוד להחזיק משקי חי וגינות ירק או מטעים בחצר הבית, שמהווים מקור חשוב למזון מאספקה עצמית; שוויו לא מובא בחשבון מאחר שלא מדובר בהכנסה כספית".

למי שמתעניין/ת בנושא מדדי עוני יכול/ה לעיין במסמך של הביטוח הלאומי  (מסמך ארוך) שבחן מדד עוני על בסיס הוצאות וגילה שאחוז העניים לא קטן גם כאשר משתמשים במדד שכזה. הרי כל המתקפה הזו על מדד העוני אינו בגלל דאגה לעניים אלא כדי למצוא דרך שתעלים את העוני, אבל מה לעשות שהמדיניות הכלכלית מייצרת עוני יותר מהר ממה שהיא מייצרת כל דבר אחר, והבעיה אינה המדד אלא המדיניות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.