הנכים נלחמים על עתידם

יצחק (ג`קי) אדרי

ארגוני הנכים המייצגים כ 170 אלף נכים יצאו למאבק בתאריך 12/09/05 נגד מסקנות וועדת דו"ח לרון, וועדה שהוקמה במטרה לפתור את בעיות הנכים.  הנכים הקימו אוהל גדול מול משרד האוצר בירושלים. הנכים, שזו לא הפעם הראשונה שהם יוצאים למאבק, מוחים  על הפגיעה בזכויותיהם וההידרדרות במצבם הכלכלי. הם מוחים נגד הגזירות הכלכליות הנובעות מהמלצות וועדת דו"ח לרון ושובתים נגד אטימות הממשלה למצוקותיהם. הם מבטיחים לפעול בכל דרך על מנת להעצים את מאבקם בדו"ח לרון וקוראים לציבור הרחב לבוא ולסייע להם כאות סולידריות עם מאבקם בשעתם הקשה ולאור הניסיון המביש של גורמים אינטרסנטיים שחברו לפקידי הממשלה לפגוע באחדות מאבקם למען עתידם של הנכים במדינת ישראל.

אין מדובר במחלוקת בין ארגוני הנכים כפי שמנסה להציג זאת ארגון "מטה מאבק הנכים בישראל", אלא במאבק לגיטימי של ציבור הנכים ברובו, טוענים מנהיגי המאבק באוהל המחאה.

הנכים השובתים דוחים בשאט נפש את הדרך שבה בחר "ארגון מטה המאבק" להציג את ההפגנות והמחאה והם קוראים להפסקת המיסוך התקשורתי של ההפגנות והמאבק למען כלל ציבור הנכים.

"ארגון מטה המאבק" הוא זה שחתם על המלצות דו"ח לרון (ועדה שהוקמה לאחר מאבק הנכים ב-2002) והוא גם נוטל חלק פעיל בוועדות היישום. המלצות הפוגעות פגיעות קשות בציבור הנכים. אנחנו (רוב ציבור הנכים הכלליים) לא מוכן להשלים עם עובדה זו.

"ארגון מטה המאבק" נבחר על ידי הממשלה לשבת בוועדת לרון למרות מחאות ארגוני הנכים האחרים. "ארגון מטה המאבק" ובו חברים 5000 נכים, לכל היותר, מתוך ציבור של כ 170,000 נכים כלליים אינו מוסמך לשאת ולתת עם הוועדה ובוודאי שלא לחתום על המלצות הדו"ח, ללא הסכמת כל הארגונים. ארגון זה מעולם לא קיבל מנדט בהליך בחירה דמוקראטי לשאת ולתת בשם כלל ציבור הנכים. ההמלצות והדיונים נעשו בחיסיון מלא וללא שיתוף כלל הארגונים האחרים.

"ארגון מטה המאבק" הודה בפה מלא כי נאלץ להתקפל מול דרישות נציגי האוצר, ולמרות שהיה צריך לקום ולצאת מישיבות הוועדה בחר להמשיך לשבת והסכים לקבל שורה של גזרות קשות לציבור הנכים מטעמיו שלו.

אי לכך דורש היום ציבור הנכים לגנוז את המלצות דו"ח וועדת לרון ולפתוח את הדיונים בשקיפות מלאה לקראת הסכם הוגן לכלל ציבור הנכים.

 

התייחסות והמלצות ועדת לרון

הוועדה הוקמה במטרה לפתור את הבעיות שהועלו במסגרת ההפגנה ע"י נציגויות הנכים וההמלצות היו צריכות להינתן תוך 6 חודשים במגמה שלא לפגוע בנכים.

מהמלצות הוועדה עולה ריח רע של סיכון תקציבי והסטת סכומי כסף על חשבון זכויות הנכים הקיימות, כאשר סכומים אלה ישמשו למשכורות עתק של בעלי משרות נוספות שייווצרו ותשלום לחברות כח אדם שלא יפתרו את הבעיה (נציגי פרויקט ויסקונסון).

המלצות וועדת לרון:

 1. כל הקצבאות צמודות כיום לשכר הממוצע במשק, בתום תוכנית ההקפאה לשנתיים הן יהיו צמודות למדד יוקר המחיה שהינו שלילי.
 2. הנכה מקבל קצבאות יהיה חייב להשתתף במסגרת שיקומית, מי שלא ירצה להשתתף לא יקבל קצבה.
 3. הוועדה מציעה רפורמה בסכומי הקצבאות למי שיצא למעגל העבודה, ובפרק  3 סעיף ד`15 הוועדה כתוב "הוועדה מודעת לכך שבגין קביעת נקודת האיפוס סביבה השכר הממוצע במשק שיעור ההפחתה החל מהכנסה מסוימת הם גדולים והתוספת שתישאר בידי הנכים לא תהיה גדולה ובמיוחד לאחר תשלומי החובה של מס בריאות, ביטוח לאומי ומס הכנסה"
 4. במידה והנכה הפסיק לעבוד בתום שנתיים יצטרך הנכה לעבור בדיקה
  רפואית מורחבת מחודשת ויתכן ולא יקבל את אחוזי הנכות חזרה ואזי לא יקבל קצבה.
 5. יצומצמו הזכויות בגין זכאות לסיוע בשכר דירה
 6. קיצוץ הפטור ממס הכנסה בשיעור של למעלה מ- 50% ואי שינוי קריטריונים
  לנכים פחות מ- 90% היות והוועדה אינה דוגלת בהטבות לנכים נוספים.
 7. הוועדה הסכימה כי לאחר הרפורמה ע"פ המלצת הוועדה יהיה מקום לדון
  במכלול מערכת הקצבאות ומשמעות קיצוצים.
 8. הטבות משמעותיות למעסיקים שיעסיקו מוגבלים (אך לא לתת תמורה כספית לנכה המוגבל).
 9. קביעת 5 דרגות שכר שמותאמות לתפוקת הנכה מתחת לשכר המינימום
  והוועדה מדגישה זה ימנע אפשרות של קביעת שכר גבוה מן התפוקה.
 10. בסעיף 5 תעסוקה נתמכת, הוועדה גורסת כי תעסוקה נתמכת היא זולה יותר
  לאורך זמן מתעסוקה מוגנת (משכורת מגוחכת במפעלים מוגנים) וממליצה על תעסוקה נתמכת כגון צוות נייד של נכים המהווה קבוצה קטנה שתעבוד במקומות שונים בקהילה בעבודות כמו ניקיון, גינון או שירותים אחרים (עמוד 55) תוך לווי מודרך מפקח (ועוד ג`ובים לבריאים).
 11. הקמת מינהל לשירותי שיקום נכים שיעלה הון עתק ומשכורות עתק על גב הנכים.
 12. עידוד פעילות תרבות ופנאי, הוועדה ממליצה להקצות 2-3 מיליון ₪ לשנה למשך מספר שנים עד שיתבררו סכומי החיסכון מביצוע המלצותיה  בכלל ומביצוע המלצותיה בתחום תשלום הקצבאות בפרט כלומר: הכל על  חשבון המחיה והאוכל של הנכה, והיום להפיק אירוע בודד בגני התערוכה עולה על תקציב שנתי.
 13. קיצוץ בקצבאות לתלויים (בן/בת זוג וילדים) ביטול תוספת לתלויים.
 14. ביטול וקיצוץ לאחר 3 שנים של סיוע בשכר דירה, ארנונה, טלפון ותחבורה ציבורית (עמ` 44-45).

חלק מנציגי הנכים הקשורים לעמותת "מזור" שמחה בניטה, יהודה דורון, שלום דלוגץ, ישראל שיינגרט ויצחק בימקה,לא התנגדו להרעות וכאשר התנגדו לא התייחסו  אליהם, אנו דורשים לבטל לאלתר את כל המלצות הוועדה ומציעים להקים רשות עצמאית לענייני נכים בדומה ל"רשות במלחמה בסמים" ולשתף את הנכים שיתוף בחקיקת חוק הנכים בחוק הנכים. אנו דורשים להתייחס לנכים ע"פ מהות הנכות ולא סיבת הנכות, תוך השוואת תנאי הנכים בישראל.

את ההפגנה ואוהל המחאה מול משרדי האוצר בירושלים יזמו וועד הפעולה למען הנכה:

שמחה בניטה- יו"ר עמותת "מזור", קובי כהן- דובר עמותת "קר"ן" יהודה דורון- חבר הנהלת ארגון הגג של ארגוני הנכים.

ובתמיכה מלאה של: ארגון נכי תאונות עבודה, עמותת "מזור", עמותת קר"ן, עמותת "כנף", עמותת "יחד", עמותת "ענף" עמותת "תנו יד לחירש" ועוד נכים רבים שאינם מאוגדים…

 אני קורא לכל אזרחי מדינת ישראל, ארגונים, עמותות, סטודנטים, תלמידי בתי הספר ופעילים חברתיים לקום ולהביע "סולידריות חברתית" עם מאבק הנכים באוהל המחאה מול משרד האוצר בירושלים, מעבר לכך שהחיים התאכזרו אליהם הנכים עומדים היום מול אכזריות ואטימות ממשלתית שנועדה להוביל אותם לחיים בלתי נסבלים.

הנכים  בישראל ללא הבדלי דת, גזע ולאום הם חלק בלתי ניפרד מהקהילה ומהחברה הישראלית.

ליצירת קשר תמיכה, עידוד וסיוע באוהל המחאה מול משרד האוצר-ירושלים: 

קובי כהן – 0542118211 דורון יהודה-  0522779568

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.