יש על מי לסמוך

יוסי דהאן

השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, אמר הבוקר בראיון ל"קול ישראל" כי הוא סומך על המחלקה לחקירות שוטרים ועל הדו"ח שהגישה בנוגע למהומות אוקטובר .2000. כשאני שומע שגדעון עזרא סומך על  אדם או מוסד מיד מתעורר אצלי חשד עמוק. ואכן נזכרתי בדו"ח מבקר המדינה שיצא לאור, לא לפני עשור, אלא לפני שלושה שבועות, עובדה שתסייע לשר למצוא עותק של הדו"ח.

הנה מספר ממצאים שעולים מבדיקת מבקר המדינה את המחלקה לחקירות שוטרים.

"דו"ח מבקר המדינה, אשר הוגש על ידי השופט אליעזר גולדברג, חושף נתונים בלתי מחמיאים באשר להתנהלותה של המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים, האמונה על טיפול בתלונות על אלימות של שוטרים והתנהגות לא-נאותה שלהם.

מהדו"ח עולה כי מרבית התיקים שנחקרו במח"ש בשנים 2002-2003 נסגרו מחוסר ראיות ורק מעטים מהם הבשילו לידי העמדת שוטר לדין פלילי או משמעתי. אף שלא בכל התיקים שנסגרו נשלל החשש כי מדובר בשימוש בכוח שלא כדין, המשטרה אינה בודקת כלל האם יש מקום לנקוט באמצעים פיקודיים ומנהליים. "יש בכך כדי לפגוע ביכולת המשטרה לגבש כלים להתמודדות מערכתית עם התופעה של אלימות שוטרים, ולהעביר מסר של סלחנות כלפי תופעה זו", נקבע בדו"ח. 

מדו"ח המבקר עולה כי מח"ש אינה נוהגת לדווח על פתיחת חקירה בעניינו של איש משטרה בחשד שעבר עבירה, חרף העובדה שעליה להודיע על כך לגורמי המשטרה השונים. ב–48 אחוז מהתיקים שבעניינם נערכה חקירה וזהות השוטרים החשודים הייתה ידועה, לא דיווחה מח"ש למשטרה ובחלק גדול מהתיקים עשתה זאת רק בסיומה. הסיבה לחוסר הדיווח הייתה "שיקולים מקצועיים", מבלי לפרט מה טיב השיקולים הללו.

מנתוני מח"ש עולה כי בשנת 2002 התקבלו 6,355 תלונות נגד שוטרים, מהן 3,409 על שימוש בכוח שלא-כדין. 65 אחוזים מהתלונות כלל לא נחקרו, שלושים אחוזים נחקרו ונסגרו ורק שלושה אחוזים הגיעו לכדי דין משמעתי. התלונות שהגיעו לדין פלילי מהוות שני אחוזים בלבד סך התלונות.

בשנת 2003 היה המצב דומה. למעשה, בשנת 2002 נגנזו בלי חקירה 2,227 תיקים שעסקו בתלונות על שימוש בכוח שלא כדין, ושנה לאחר מכן נגנזו 2,497 תיקים כאלה. הסיבות שצויינו אודות ההחלטה שלא לפתוח בחקירה, היו חוסר שיתוף פעולה מצד המתלונן, טענה שהכוח שהופעל היה "מינורי" וסיבות אחרות".

וחוקרי מח"ש, הם סומכים על עזרא.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.