פטה מורגנה בדימונה

יוסי דהאן

באחד הקטעים הציניים והגרוטקיים בסרטה הנפלא של טלי שמש "זהב לבן, עבודה שחורה" המצלמה מתעדת את דודו טופז ומאות חוגגים בטקס הנחת הפינה ל"מרכז טופז" – "המרכז המסחרי הגדול ביותר בנגב". לצידו ניצבים פנינה רוזנבלום וראש העיר הקודם של דימונה גבי ללוש. לאחר ברכות ודברי התבטלות עצמית מפי ראש העיר, נשא הגביר נאום המורכב בן שני חלקים. בחלק הראשון מספר דודו לקהל שהיה פעם מנהיג אמריקאי שחור שקראו לו מרטין לותר קינג שאמר "יש לי חלום" וגם לו לדודו יש חלום. בחלק השני של הנאום מספר דודו לקהל על גיבור אמריקאי נוסף בשם ג`ון קנדי שאמר "אל תשאל מה אמריקה צריכה לעשות עבורך אלא מה אתה יכול לעשות עבור אמריקה". בערב האירו זיקוקין די נור את שמי דימונה.

חודשים ספורים לאחר הטקס שוטטה מצלמתה של טלי שמש ותיעדה את שלדי המבנים והעזובה שעליה היה אמור להתנוסס מקדש טופז. הבוקר בעמוד הראשון של "הארץ" כותרת "דודו מבטיח עתיד מזהיר לדימונה", לצד הידיעה תמונה בה נראה הטייקון טופז בטקס חגיגי נוסף של חנוכת "מרכז טופז", לצידו ראש העיר החדש מאיר כהן (לצידם בתמונה אפשר גם להבחין בשני גיבורים נוספים של הסרט). אני מניח שהפרוייקט הבא של דודו יהיה הקמת נמל בעיר שישמש מעגן אוניות לאלפי התיירים שיבואו לבקר ב"דודלנד".

כשראיתי את התמונה  נזכרתי באימרתו של מנהיג אמריקאי אחר (תודה ליונתן לרנר על התיקון) שאמר שאתה יכול לרמות חלק מהעם כל הזמן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.