מיליארדים ואחוזים

איציק ספורטא

שתי ידיעות שלוש עולמות. עשירי העולם מגדילים את הונם ב-11%, 125 מיליארד דולר בשנה אחת. באף מקום לא הייתה צמיחה שכזאת, בטח לא בארה"ב. אבל העיקר שמישהו צומח, וכיון שאנו אלטרואיסטים אין לנו אלא לשמוח בצמיחתם של אחרים. אילו היו מוחקים חובות של מדינות עניות בסכום הזה היה העולם טוב יותר, אבל מה לנו עולם טוב יותר.

בישראל נמצא  ש-40% מן הציבור מדווחים על הרעה ברמת חייהם (לרוע המזל מרכז טאוב לא פרסם את הסקר באינטרנט כך שאיני יכול לדון בפרטיו). ההרעה במצב היא לעומת השנה שעברה, כך ששנתיים של צמיחה ממש הועילו לרוב אזרחי המדינה. שלא במפתיע חלה עליה בתחושת הביטחון החברתי-כלכלי לעומת השנה שעברה, הכיצד? השכבות המבוססות מתבססות יותר ואצלן תחושת הביטחון עלתה, והאחרים שיחפשו את החברים שלהם.

אז מה עכשיו אני צריך לפתוח במסה עתירת מילים על מדיניות כלכלית וכו` או שהעובדות הללו מספיקות כדי לשכנע שבעולם בו מיליארדים חיים בעוני מחפיר, עולם שבו הונם של 400 איש שווה להונם של מיליארדים של בני אדם, הוא עולם מעוות. שום דבר לא ישכנע אותי שכך צריך להיות.

כרגיל במקומותינו הנושאים הבטחוניים והפוליטיים הם החשובים, הביטו בכותרות העיתונים. להפציץ או לא להפציץ, או אולי להפגיז, ביבי או אריק, זהו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.