• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

על כדורגל וכוסיות

הילה דיין

לפני כמה שנים יצא לי להפגש עם חיים שדמי ולדבר על כדורגל. דיברנו על כדורגל נשים עם חזרתה של אלילת כדורגל לכור מחצבתה שכונת התקווה. שמה סילבי ז`אן אך היא ידועה יותר בתפוצות כחלוצה מבריקה שמבקיעה גולים יפהפיים כל משחק. נשבה משדמי בשיחתנו אז איזו רוח רעננה כשהסכים איתי שלעיתונות הספורט בארץ ובכלל יש חסך¸ חור שחור¸ מיופיה, שריטה ומה שתרצו בכל הקשור לנשים וספורט. בדרך כלל לא כותבים ולא מסקרים ואם כותבים זה על הכוסית התורנית מהספורט האשכנזי הזה טניס, או פעם במיליון שנה על כדורסל נשים ובדרך כלל ערימות של רכילות רדודה. אמנם טורי הספורט בעתונות הם בליל של הגיגים ורכילויות גם כשכותבים על בנים, אבל מדי פעם משתרבבת פה ושם איזו הבלחה אנליטית. קשה למצוא עיתונאי ספורט ששמו בישראל אינו אביב לביא שיש לו את הידע הרחב, והגינות עיתונאית בסיסית לסקר ספורט נשים בלי סקסיזם ובלי מנות גדושות של עוינות וחשדנות.  

אבל שדמי קלקל את הרושם הטוב שנצרתי לו בליבי עם הטור שלו בסוף השבוע ב"העיר" שכותרתו הצעקנית היתה "פשיטת הכוסיות". טור שכולו עוינות, חשדנות וסקסיזם אולד סטייל בלי גרם של אירוניה. בואו נגיד שגם ככה לא החזקתי ממנו ממש כי למרות הדיבורים היפים בסופו של דבר הוא לא מצא אף פעם הזדמנות למצוא נשים שכותבות על ספורט נשים והוא לא טרח לקדם כתיבה אחרת בתור מי שיושב בפופיק של עיתונות הספורט כבר הרבה שנים. אז הנה כמה מהפנינים של שדמי. בטור קצרצר של כ- 100 מילה הוא השתמש במילה "כוסיות" על הטייותיה כ- 35 פעמים, כלומר הוא הקפיד לתקוע את המילה כמעט בכל משפט (כמעט יכולתי לראות את הרוק עף לו מהפה עם הס` תוך כדי קריאה). ציטוטים נבחרים יבהירו במה מדובר: "זה התחיל בזרם דק, אבל לאט לאט הפך לשיטפון, עד שהיום בכל שורה ביציע אפשר למצוא לפחות כוסית אחת לרפואה", "הנוכחות הנשית ביציע תמיד היתה קונטרוברסלית בעיניי…. זה עיצבן אותי." "עם השנים הפרעת הקשב כתוצאה מהפשיטה הכוסית התגברה", "ככל שיש יותר כוסיות ביציע, יש פחות כוסיות במגרש, שזה כמובן עדיף כי כוסיות ביציע שוות יותר מכוסיות במגרש".

אין טעם בכלל להתייחס לטיעונים הנמוכים ששדמי מביא בגנות או בזכות "נוכחות נשית" במגרש וביציעים. אני פקדתי יציעים בארץ לא פעם והמשכתי במנהגי גם בארה"ב (בעיקר כי אני מכורה קשה לקבוצת הנשים "ליברטי" הניו יורקית) ואמשיך במנהגיי המגונים למרות ואף בגלל אנשים כמו שדמי. גם בארה"ב אין התייחסות רצינית מספיק לספורט נשים אבל לפחות יש כבוד ויש תמיד אווירה נהדרת במדיסון סקוור גארדן עם הרבה התייחסות לנשים מאחרון המרצ`נדייז והשמונצעס למכירה ועד השירותים הציבוריים. ממש משתדלים לעשות גוד טיים לאוהדות, פשוט כי גם הן צרכניות וגם הן קונות כרטיסים. במגרשים בארץ – כדורגל וכדורסל – זו מלחמה ובמלחמה כמו במלחמה נשים זה "הפרעת קשב". אני מתה על האוירה במשחקים למרות ואולי בגלל הטסטוסטרון הגואה והמציף בגלים מלאי קצף (בדרך כלל זו חוויה משעשעת ולא מאיימת). אבל הידיעה עד כמה נמוך מגיע מה שעובר לשדמי במוח בואו נאמר לא ממש מעודדת (עוד פנינה של שדמי: "עידוד במגרש מצריך קולות חזקים וגרון גברי לוקח גרון נשי צווחני, אין מה לעשות").

אז כקונטרה לסיום ובלי להתבכיין על מה שכולנו יודעות על הגבר הישראלי (שעיתונאי הספורט הוא זן מאד ספציפי שלו) אביא כמה עובדות בדרך כלל לא ידועות על "הכוסיות" הצווחניות במגרש. בישראל יש ליגת כדורגל נשים שפועלת כבר 6 שנים ונבחרת ישראל נמצאת במקום ה- 69 בדירוג העולמי. יש 19 קבוצות המחולקות לאזורי ליגה – דרום וצפון. קצת מוזר ששתי קבוצות מחולון ממוקמות אחת בדרום ואחת בצפון, אבל טוב נו, זו היא מהות החולוניות הקרועה בין בת ים לתל-אביב… אס"א ת"א ובנות ת"א מובילות את הטבלה הצפונית כשהקבוצות הקרובות ללבי בנות סכנין, עירוני חולון ועירוני בת ים מדשדשות במרכז הטבלה הדרומית. לאחרונה, הורה בג"ץ למועצת ההימורים לתקצב יותר את הענף והנה השוס – בשנת 2004 כדורגל הנשים קיבל 470 ש"ח מהמועצה. למי שיש מה שצריך בין הרגליים יש 100 מליון ש"ח בשנה מהמועצה. פער, וואחד פער. אם חשבתם שידעתם הכל על פערים בישראל…

מידע נוסף על הליגה תוכלו למצוא באתר:

www.geocities.com/wsisrael

כנראה שיעניין אותך גם: