האוצר ועוני

איציק ספורטא

מנכ"ל האוצר מבלה את זמנו בכנס קרן המטבע הבינלאומית, שר האוצר בפועל מככב בתקשורת לפני במהלך ואחרי כינוס מרכז הליכוד. ואני לתומי חשבתי שהם יהיו עסוקים יום ולילה בפיתוח התוכנית למאבק בעוני, אבל כנראה שטעיתי.

הממונה על התקציבים הופיע בכנסת ושם חשבתי יאמר איזה דבר חוכמה בנושא, הדבר היחיד שאמר בנושא היה שהגדלת ההשתתפות בשוק העבודה תפעל לצמצום העוני. נו את זה כבר ידענו קודם, אבל לא הוברר באילו עבודות בדיוק יקלטו העובדים הללו. גם כעת יש אבטלה של 9.1% ואלו אנשים שמחפשים עבודה. לא רק שהם מחפשים עבודה רק 20% מהם מקבלים דמי אבטלה, בעבר היה שיעור זה 50%. ממשלה שמתעמרת בעובדים ואלו שרוצים לעבוד ממשיכה לטעון טענות בשבח העבודה.

כדי לשנות מדיניות צריך גם לשנות את התקציב, אבל זה אסור: "הבר דחק בח"כים לשמור על מדינות פיסקלית אחראית, שתכלול הגבלת ההוצאה התקציבית, צמצום החוב החיצוני, שמירה על יעד גרעון ויעד ההוצאה בתקציב, הפחתת שיעורי המס ועוד".  הבנתי, השינוי במדיניות לא יהיה.

כאשר נשאל הממונה על שינויים בתקציב סירב לענות: " הבר סירב להשיב על שאלתו של ח"כ בייגה שוחט (עבודה) שביקש לדעת אם הוכנסו שינויים בתקציב מאז כניסתו לתפקיד של אהוד אולמרט כמ"מ שר האוצר. השאלה הועלתה בעקבות התבטאויות של אולמרט בעבר, שמתח ביקורת חריפה על המדיניות הכלכלית של שר האוצר לשעבר בנימין נתניהו וטען כי יש לשנות את סדרי העדיפויות בתקציב המדינה ולהקצות יותר משאבים ליעדים חברתיים". ולמה שיענה? מה הוא חייב משהו למישהו. כמובן שחברי הכנסת היו יכולים להגיב ולהמשיך לשאול, ולדרוש ולחקור מה מתכוון האוצר לעשות, אבל לפי הדיווח זה לא היה (הפרוטוקולים של ועדות הכנסת מתפרסמים באיחור מה).

מה שהיה הוא שיהיה, ולמה? כי יש דברים חשובים יותר, והעוני לא ממש מזיז לחשובים האלה באוצר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.