אביר אשכנזי וסנשו פנשה מזרחי

יוסף אלגזי

כל השבוע התקשיתי למצוא את הפתרון לשאלה המטרידה: מדוע ניצח אריק שרון את בנימין נתניהו במרכז הליכוד? סוף-סוף, ביום שישי האחרון, בטכסט של כ-200 מלים, סיפק בני ציפר במדורו הקבוע "הטלוויזיה השבוע" ב"הארץ"את התשובה הגואלת: בזירת הגלדיאטורים הציב שרון מזרחי (סילבן שלום) חזק יותר  מאשר המזרחי (דוד לוי) של יריבו נתניהו. פשוט גאוני, איך לא חשבתי על כך קודם לכן.

גזענות היא מחלה קשה ונוראה. החיידק שלה אינו מכלה את עצמו. מי שנושא את החיידק שלה, גם אם הוא תופס פוזה של ליברל,  הוא מתקשה מאוד להסתיר אותו. החיידק מבצבץ מדי פעם, ולעתים אף פורץ בגאון.

למרות הפיתוי, לא אצטט כאן את כל האופוס של בני ציפר, לא אגזול מקוראים נוספים את ההנאה הזו ואסתפק בציטוט שורות מחץ אחדות: "אין חדש תחת השמש: כבימי הזוהר של מפא"י, כך גם בליכוד השתרשה האמונה שבלי קבלן קולות מזרחי, עדיף צפון אפריקאי, אתה לא שווה פרוטה. ראו רק, איך ההייררכיה הפיאודלית הזאת – אביר אשכנזי ולצדו סנשו פנסה מזרחי – הופנמה במלוא הטבעיות על ידי חברי המרכז של הליכוד, והם אינם חשים בעלבון אף שהם עצמם מזרחיים ברובם. אפשר להרחיק לכת ולומר אם כן, שביום שני יותר משניצח שרון את נתניה, זה היה יום הניצחון של סילבן שלום, על תקן צפון אפריקאי משוכלל של הדור השלישי, על דוד לוי, מקבילו העדתי מדגם מיושן כדבעי במחנה נתניה".

מצער שבניתוחו הפוליטי-חברתי-אנתורופולוגי והאנליטי המעמיק, בני ציפר לא התייחס גם לשאלה, האם התמיכה של אהוד אולמרט, אברהם הירשנזון וציפי לבני האשכנזים בשרון, סייעה לו או הזיקה לו.

כשסיימתי לקרוא את הערכתו המזהירה בעניין המאבק שרון-נתניהו תהיתי, האם ב"הארץ" לא נמצא עורך או משכתב שיעז להעיר לבני ציפר שהוא הגדיש את הסאה. מהר מאוד הסתבר לי שלא.

בהמשך המדור שלו עסק בני ציפר בהבדלים שבין הקקי של הגרמנים לקקי של הצרפתים ובהשפעתם על האופי הלאומי של שני העמים. אם מי מבין הקוראים מפקפק בכך, לא אגזול ממנו את העונג לקרוא באותו מדור של בני ציפר את הקטע המלבב שכותרתו, "האסלה והאופי הלאומי". אינני אחראי על התוצאות אחרי הקריאה.

להצדקתו של בני ציפר, הוא וחסידיו יטענו, כתיבתו הסטירית והצינית של בני ציפר נשגבת מבינתו של הדיוט כמוני. נכון, מודה אני.

כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.