הגרלה כמנגנון של צדק, על תקשורת דם ומלחמה, חוויות מהכלא, והברמס על דת

יוסי דהאן

Harry Brighouse הוא אחד החוקרים המעניינים הכותבים על הקשר בין צדק חברתי וחינוך, במאמר הזה ב Independent הוא מסביר את חסרונותיה של מדיניות בחירת הורים (פתיחת אזורי רישום), הטיעון הכללי הוא שהתחרות בקרב בתי ספר אינה אנלוגית לתחרות בשוק הכלכלי גם מצד הביקוש וגם מצד ההיצע, על מנת לתקן עיוותים אלו הוא מציע הגרלה בקבלת תלמידים כמנגנון הוגן המתקן את כשלי השוק.

סקירה של שני ספרים על תקשורת, החלק המרכזי בסקירה עוסק בספרה של Jean Seaton "Carnage and the Media: The Making and Breaking of News about Violence"  הטענה היא שביקורת העיתונות מתמקדת בעיקר ביוצריה – עיתונאים ובעלים, אולם מתעלמת מתפקידם של הקוראים, הצופים והמאזינים. הצריכה של התקשורת אינה פסיבית טוענת סיטון.  בדיווחים על אלימות ומוות מתקיימים יחסי גומלין בין הקהל שמעוניין בתכנים הללו לבין ספקיה בעיתונות. הדיווח על מוות ואלימות הפך משירות ציבורי שעיתונאים מבצעים במשטר דמוקרטי לפעילות בידורית הפונה לרגשות כשהמטרה היא הגברת מכירות.

באותו עניין דיווח על מלחמות ועל אלימות, מרטין בל, עיתונאי שדיווח בעבר על מלחמות ב BBC קרא לסיום את מה שהוא מכנה "עיתונות מצ`ואיסטית". בל אמר את הדברים בעדות במשפטו של עיתונאי אחר, שטען כי פוטר על ידי רשת ABC כיוון שסירב לטוס לעירק ולסקר משם עבור הרשת. עצה בעלת ערך לרוני דניאלים ואלון בן דוידים למיניהם.

Charles Shaw עיתונאי ופעיל פוליטי נכלא בכלא על החזקת מריחואנה ו MDMA (אין לי מושג מה זה ואני מודה שאף פעם לא ניסיתי) מספר על חוויותיו בכלא ועל מערכת המשפט האמריקאית. כמה נתונים מהכתבה: עלות החזקה של אסיר בכלא היא 37,000 דולר לשנה, ההכנסה הממוצעת של אפרו אמריקאים היא 24,000 דולר, של העניים ביניהם בין 8000 ל 12,000 דולר. שני שליש מ 600,000 האסירים שישוחררו ב 2005 יאסרו שוב תוך שלש שנים. ללא תעסוקה, שיקום, הכשרה וחזרה לשכונות עוני ופשע אין להם שום אלטרנטיבה אחרת. מערכת המשפט האמריקאית היא מה שפרופסור ריצ`ארד שלדן מכנה "Criminal Justice Industiral complex".

אחד מכל עשרים גברים שחורים נמצא בכלא לעומת אחד מכל 180 גברים לבנים. שלושים אחוזים מהגברים האפרו אמריקאים יבלו בכלא במהלך חייהם לעומת חמישה אחוז לבנים. 

מאמר של הפילוסוף Richard Wolin על פילוסוף אחר Jurgen Haberms. וולין משרטט בשפה ברורה את משנתו של הברמס ומתרכז בתפיסה שלו את היחסים בין דת ומדינה בעידן "פוסט חילוני". הברמס ניהל לפני כשנה דיאלוג בשאלה זו עם האפיפיור ג`וזף רצינגר. הברמס טוען, בין היתר, כי עקרונות השוויון והחופש נטועים במסורת היהודית-נוצרית. המאמר דן גם ביחס שבין תפיסת הברמס לתפיסה של הפילוסוף האמריקאי ג`ון רולס בשאלה זו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.