שני סוציולוגים על האיחוד, ז`יז`ק כוכב עליון, "מזרחיות וערביות", חינוך פילוסופי לקוי

יוסי דהאן

שניי סוציולוגים בעלי שם, אנתוני גידנס הבריטי (מהוגי "הדרך השלישית") ואולריך בק הגרמני כתבו מאמר בשבחי האיחוד האירופי. המאמר זוכה לתפוצה גדולה ברחבי אירופה.

לדעת המחברים, האיחוד האירופי הוא "הניסוי המקורי והמוצלח ביותר של בניית מוסדות פוליטיים מאז מלחמה העולם השנייה. מתנגדי האיחוד, אומרים גידנס ובק, המציגים את עצמם כמגיני הלאומיות הם אויביה הגדולים ביותר.

פרופיל משעשע של הפילוסוף והסלברטיאי הסלובני סלבו ז`יז`ק, ז`יזק יוצא נגד מושג "ההטרדה", תרבות הפוליטיקלי קורקט, התפיסה הרב תרבותית ויותר מכל הוא מתעב את התורות הניו אג`יות. יחד עם זאת אין לז`יז`ק שום מחוייבות לחיות על פי העקרונות להם הוא מטיף.

Henry Farrel הוא אחד מכותבים בבלוג המעניין Crooker Timber, בזמן האחרון הוא פרסם כמה מאמרים בלוגים. במאמר הארוך הזה הוא מתאר את ההבדל בין כתיבה בבלוגים לכתיבה אקדמית. פרל מנסה להסביר מדוע יותר ויותר אקדמאיים פותחים בלוג אישי בו הם כותבים את דעתם בתחום מקצועם ובתחומים אחרים.

ב"הארץ" ראיון עם שולה קשת על הפרוייקט המיוחד והמעניין "מזרחיות וערביות".

"בתערוכות משתתפים 43 אמנים פלשתינאים ומזרחים, ובכולן נידונים ההקשרים בין שתי קבוצות אוכלוסייה אלו. התערוכה שנפתחה במתנ"ס באשקלון עוסקת בשאלת הזהות; זו במתנ"ס בנוה אליהו עוסקת בשאלת המרחב; במתנ"ס בכפר קאסם נפתחה התערוכה "פצע"; במתנ"ס באקה אל גארבייה נפתחה התערוכה "שורשים"; ובמתנ"ס פקיעין – התערוכה "מפגש". האוצרות הן שולה קשת, אמנית, פעילה חברתית ומנהלת העמותה הפמיניסטית "אחותי", ולצדה האמן והאוצר זהאד חארש".

ומאמר מתורגם מה"Guardian" של הפילוסופית הבריטית מרי מידג`לי. מידג`לי מסבירה מדוע היא שמחה שאין לה דוקטורט, וכיצד החינוך הפילוסופי האקדמי לתואר שלישי גורם לאנשים להתעלם מהשאלות הגדולות והחשובות וכיצד אווירה תחרותית מכשירה סטודנטים לפילוסופיה לנהל קרבות מדומים ולהחמיץ את התמונה הגדולה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.