יש עודף אז בואו נקצץ

איציק ספורטא

שמתי לב שבימים האחרונים מזכירים שוב ושוב את החוב הגבוה של המדינה ביחס לתוצר בהשוואה למדינות המערב. הרי שום דבר ממשי לא ישתנה בשיעור החוב ויש אף דיווחים על כך שיעורו ירד מעט. מה קרה פתאום?

קרה שיש עודפים בקופת המדינה לעומת התחזית, לא סתם עודף אלא עשרה מיליארד שקלים. חלקו של העודף בגלל שהוצאות הממשלה יהיו נמוכות בשלושה ארבעה מיליארד מהתחזית. למה? אין למשרדים מה לעשות עם הכסף הזה, הרי תמיד המשרדים טוענים שאין להם מספיק כסף.

ההערכות על העודף נשמרות ב"חשיפה נמוכה" על ידי האוצר, כאילו זה כסף של אבא ואמא שלהם. הסיבה כדי "כדי למנוע משרים להתנגד לקיצוצים בתקציב המדינה לשנה הבאה". די משונה לא, יש כסף אז למה לקצץ? כי כך צוונו על ידי הכוהנים הגדולים של כת הכלכלה.

בכל זאת כדי להמשיך לקצץ צריך למצוא משהו שבו על פי התורה יש בעיה בכלכלה הישראלית, והנה מצאנו שיחס החוב הוא גבוה מבמדינות אחרות. אם בתקופת נתניהו הייתה הנטייה להטיב עם משלמי המס באמצעות רפורמות דו שבועיות, כעת ישנה נטייה להוריד את שיעור החוב. בכל מקרה שוב יבלע העודף ושוב נקוצץ. רק להזכיר כ-26% מן העובדים משתכרים 1935 שקל לחודש בממוצע. אולי היה אפשר לעשות משהו לטובתם עם העודף, אבל זה אף לא עולה על דעתם של העוסקים במלאכת הקיצוץ.      

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.