מה הפאניקה, בסך הכל מדובר במותם של 2,900 בני אדם

יוסי דהאן

או שהאירופאים הם היפוכנדריים המצויים בהתקף פאניקה או שהאדישות הישראלית היא סימן למחדל נוסף המבשר על הקמתה של ועדת חקירה עתידית נוספת.

"מתרחשת ביזה בבתי המרקחת, אולם ללא תועלת. התרופות מחולקות על ידי שיירות כאשר הצבא מאבטח אותן, מסיכות שעולות דולר נמכרות בקרנות רחוב בעשרים דולר, פרסומות לתרופות מזויפות ממלאות את תיבת האי מייל שלי". כך תיאר כתב העת המדעי Nature בגליונו ממאי האחרון את מה שעלול להתרחש עם תפרוץ מגיפת שפעת.

הבוקר, הכותרות הראשיות בעיתוני החוץ מדווחות על תרחישים בעלי מימדי אסון. ב"אובזרבר" האנגלי, הסולידי בדרך כלל,  מצוטטים דבריו של הסמכות הבכירה ביותר לענייני בריאות בבריטניה סר ליאם דונדלדסון על גיוס כללי של כל רופאי בריטניה על מנת להעניק חיסונים נגד שפעת העופות, "המגיפה היא אויב המרכזי של בריאות הציבור והיא נמצאת בראש סדר העדיפויות שלנו". הנחת העבודה שלו היא שהמגפה תכה באחד מכל ארבע בריטים ותהרוג 53,000 איש, "זה התרחיש הסביר ביותר" הוא אומר. דבריו אלה נאמרים לאחר גילוי הוירוס H5N1 בעופות ברומניה, הוירוס התגלה גם בעופות בטורקיה. ממשלת בריטניה הזמינה 14 מיליון מנות תרופה אנטי ויראלית (תודה ל"סתם 1"  על התיקון) מסוג Tamilflu שיהיו מוכנים רק בספטמבר 2006. האנגלים מתנחמים בכך שבריטניה אינה במסלול נדידת העופות בחודשים הקרובים.

ואילו בישראל, המצויה בנתיב נדידת העופות אחרי טורקיה ומזרח אירופה, מבטיחים לעקוב אחר העופות. הידיעה המרכזית בחלק מאמצעי התקשורת הייתה שהפריימריס במפלגת העבודה יתקיימו במועדם.

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ` אבי ישראלי, אמר כי כעת יש להתמקד במעקב אחר אפשרות למקרי תחלואה של שפעת העופות בקרב עופות נודדים ובקרב עופות ביישובים חקלאיים בישראל. בשנתיים האחרונות הכין משרד הבריאות בישראל תוכנית למקרה של התפרצות מגיפת שפעת העופות. על פי המודל של המשרד, יש להיערך לתרחיש ולפיו כרבע מהאוכלוסייה בישראל תחלה בנגיף וכ-2,900 בני אדם ימותו.

משרד הבריאות מניח, כי בעת הופעת המגיפה לא יימצאו חיסונים ספציפיים לנגיף. אכן אין בנמצא חיסונים ספציפיים כי לוקח זמן לייצר את החיסון המתאים לוירוס. אולם קיימות תרופות אנטי ויראיליות כגון Tamilfluהיכולות להפחית את השפעתו הקטלנית של הוירוס, ומדוע קיים מחסור בישראל בתרופות אנטי ויראליות כאלו? כיוון, שעל פי אחת הידיעות, קיימת מחלוקת בין משרד האוצר למשרד הבריאות על סכום של 130 מיליון שקל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.