משכנתא הפוכה, ופנסיה לכולם

איציק ספורטא

בימים האחרונים כולם מלאים רעיונות כרימון רעיונות שאמורים לשפר את מצבם של מבוגרים בהווה ובעתיד. ה"רעיון מבריק" של משכנתא הפוכה, ורעיון שני שהביטוח לאומי יגבה סכום כסף מהעובד שישמש לתשלומי פנסיה בעתיד, מן פנסיה חובה.

שני הרעיונות שעל פניהם נראים מושכים מלאי בעיות. משכנתא ההפוכה היא בעצם מתן הלוואה כנגד שיעבוד דירת מגורים. בעלות על דירות רווחת יותר בקרב המבוגרים מאשר בקרב הצעירים והשימוש בה כדי לממן רמת חיים סבירה נראה טבעי. כאשר קוראים את המאמר בנושא נראה שלא הכל ורוד החברה המממנת את המשכנתא ההפוכה נותנת ההלוואה רק לדירות בטוחות באזורי ביקוש ששוויין 160000 דולר לפחות. החברה מוכנה לממן רק בין 20-40% מערך הדירה, לדירה שערכה 160000 דולר, אם כך, יינתן מימון של בן 32000 ל-64000 דולר. רק כדוגמה, בגבעתיים שהיא עיר שיש בה מספר המבוגרים הגבוה ביותר בארץ, ברוב האזורים בעיר, מחיר דירה בת 2.5 חדרים נמוך מן המחיר האמור. כך שחלק גדול מן האזרחים לא יוכל להשתמש במשכנתא שכזו.

באופן המימון הזה גם אם תינתן הלוואה לכל בעלי הדירות, הסכום שיקבלו לא יאפשר להם חיים בכבוד. צד נוסף קשור לאי השוויון בחברה בכלל, אי שוויון אינו נוצר בדור אחד וחלק ניכר ממנו נובע ממעבר בין דורי של נכסים. במקרה שנכסים ישמשו למימון חייהם של המבוגרים אי השוויון יגדל.

הרעיון השני נובע מכך שלמיליון עובדים אין חיסכון לפנסיה, מה שיעשה אותם בעתיד לחלק מצבא העוני של מדינת ישראל. מנכ"ל הביטוח הלאומי מציע לגבות מאלו תשלומים לביטוח הלאומי שישמשו כחיסכון כזה. שוב על פניו נהדר. שתי בעיות, האחת, העובדים האלה גם כך, ברובם, משתכרים שכר נמוך כך שגבייה של סכום נוסף תרע את מצבם בהווה. תגידו, לא נורא, נצטמצם בהווה למען עתיד טוב יותר. הנושא השני חשוב בעיני כיון שהוא מנתק את הפנסיה של העובד מן המעביד, כיום תוכניות פנסיה מכל סוג כוללות חיסכון משותף של עובד ומעביד, בפנסיה מקיפה העובד תורם כ-5.5% משכרו והמעסיק יותר מכפליים מכך. בתוכנית הביטוח הלאומי המעסיק, המסכן תמיד, נעלם ואינו תורם דבר לפנסיה של עובדיו.

זה כבר קרה בארץ בנושא ביטוח הבריאות, בישראל המעסיק אינו שותף כלל לביטוח הבריאות של העובדים. מי שזוכר/ת, פעם היה מס שנקרא מס מקביל שהיה ההשקעה של המעסיק בביטוח הבריאות של העובדים. כדי להקל על המעסיקים, עלות העבודה, אתן יודעות, הוא בוטל. הביטוח הלאומי ברעיונותיו מבקש גם לבטל את הזיקה של המעביד לפנסיה של העובדים כמו שנעשה לגבי ביטוח הבריאות. כך שהמעסיקים כמו תמיד מלאכתם נעשית בידי אחרים.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.