הוי בייגה כמה שהעולם צפוי וקטן

יוסי דהאן

אתמול התפרסם כי שר האוצר לשעבר אברהם (בייגה) שוחט מונה לדירקטור חיצוני בחברת האנרגיה האמריקאית אלון USA, מקבוצת הדלק הישראלית אלון. שוחט צפוי ליהנות מדי שנה מהכנסה של לפחות 85 אלף דולר. החברה האם אלון ישראל שייכת לעורך הדין שרגא בירן, דודי וייסמן וארגוני הקניות של הקיבוצים.

שוחט, צריך להזכיר, כיהן שנים ארוכות כראש עיריית ערד, נבחר לכנסת ב-1988 מטעם מפלגת העבודה ונחשב מאז לאיש הכלכלי הבכיר של המפלגה. הוא מונה פעמיים לתפקיד שר האוצר: בשנים 1996-1992, בממשלתו של יצחק רבין, ובשנים 2001-1999, בממשלתו של אהוד ברק.

כשקראתי את הידיעה חייכתי ונזכרתי בשני מפגשים שהיו לי עם בייגה שוחט. לפני כשנתיים הוזמנתי להשתתף יחד עם פרופסור אברהם דורון ושר האוצר שוחט בדיון שערך מכון ממר"י על המדיניות הכלכלית-חברתית. העימות היה חריף ואני לא זוכר שהסכמנו על שום דבר. הדיון התפוצץ ולא הגיע לסיומו. לאחר שתקפתי את אנשי אגף התקציבים באוצר על שליטתם האנטי דמוקרטית המוחלטת במדיניות הכלכלית ועל ניגוד העניינים והבעייתיות הנובעים מכך שחלק גדול מהם מועסקים לאחר עזיבתם את משרד האוצר אצל בעלי הון ותאגידים כלכליים שרק אתמול הם החליטו בענייניהם, קם שוחט ועזב את הבמה בזעם כשהוא מצהיר שהוא אינו מוכן לשבת ולהקשיב להשמצות ודברי בלע כאלה על אנשי משרדו. 

שוחט, מלבד היותו הדמות הכלכלית הפוליטית המרכזית ביותר בחמש עשרה השנים האחרונות, היה עד לאחרונה חבר ועדת הכספים של הכנסת. חלפו אך שבועיים מאז ההתפטרות מהכנסת ובייגה אץ רץ במסדרון העמוס והמוכר המוביל מן השלטון אל ההון, להצטרף לחבריו – אוליגרכיית ההון הפקידותית החדשה שחבריה הם יוצאי היחידות המובחרות של משרד האוצר.

אחת מהצלחותיו של בייגה נובעת מהיכולת שלו ליצור לעצמו דימוי ציבורי של מפא"יניק טוב לב והגןן מהדור הישן שמעוניין במדיניות כלכלית נבונה, מאוזנת ומליאת חמלה, בפועל הוא קידם ביעילות מקיבאליסטית אג`נדה  ניאו ליברלית לא פחות אגרסיבית משרי האוצר של הליכוד. מינויו לשר האוצר בממשלת ברק, צריך להזכיר,  נעשה בעקבות תמיכתו המסיבית והמלצתו החמה של דב לאוטמן.  

המפגש השני עם שר האוצר שוחט היה במסגרת מאבק הקרקעות של "הקשת הדמוקרטית המזרחית". באחד מהנסיונות הרבים לעצור את מדיניות שינוי ייעוד הקרקע החקלאית שהזרימה מיליארדי שקלים לקבוצה מצומצמת בחברה הישראלית, נפגשנו מספר חברות וחברים, (משה קריף, איציק ספורטא, מירב אלוש, סנדי קידר ועובדיה גולסטני, ויסלחו אלה ששכחתי להזכיר את שמם),  עם השר שוחט, יוסי ביילין ששירת כשר משפטים וחבר הכנסת חיים אורון. מטרת הפגישה הייתה לשכנעם לעצב מדיניות קרקעית אחרת. לגרום לביטול החלטות שינוי ייעוד הקרקע של המינהל וליצור הסדרי קרקע חדשים על בסיס עקרונות צדק שמהם יוכלו ליהנות כל הקבוצות בחברה הישראלית. את בייגה שוחט לא עניינה שום רפורמה והניסיון לקיים דיון ענייני נתקל בתגובה עויינת ומזלזלת.

החיוך הציני שלי התרחב כאשר הוזכר שם מעסיקו החדש של שר האוצר לשעבר –  חברת האם אלון ישראל – בין היתר, בעליה של תחנות דלק ו"אלוניות", שחלקן הוקמו במסגרת מדיניות שינוי ייעוד הקרקע החקלאית. כאמור, בין בעלי המניות המרכזיים של "אלון ישראל", עורך הדין שרגא בירן, טייקון הנדל"ן שהוביל את מדיניות שינוי ייעוד הקרקע וייצג באגרסיביות חסרת מעצורים את האגף המיליטנטי הנדל"ניסטי של התנועה הקיבוצית.

לפעמים פשוט אפשר להשתגע כמה שהעולם הזה קטן. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.