דיון הבוקר בבג"ץ על הפרטת בתי סוהר

יוסי דהאן

היום בשעה 11:30 יתקיים בבית המשפט העליון דיון בעתירה תקדימית שהגישה החטיבה לזכויות האדם במכללה האקדמית למשפטים ברמת גן. העתירה תוקפת את הפרטת בתי הסוהר. (את העתירה הכינו: גונדר (בדימוס) שלמה טויזר, עו"ד אביב וסרמן, עו"ד אפי מיכאלי, עו"ד גלעד ברנע וד"ר משה כהן-אליה).

משה כהן-אליה כתב אתמול ב"הארץ" מאמר בהיר בו הוא מעלה את הטעמים לקבלת העתירה וביטול ההפרטה.

הוא כותב, בין היתר:

"אם יפסוק בג"ץ שסעיף 1 לחוק היסוד איננו מטיל כל מגבלה על ההפרטה המלאה של בתי הסוהר, איזו מגבלה חוקתית תמנע מהמדינה להפריט לחלוטין את משטרת ישראל תוך תיקון פקודת המשטרה כדי "לייעל" את השירות שהמשטרה מציעה לאזרחים? וחמור מזה, מדוע שהמדינה לא תפריט את שירותי השפיטה? אמנם מעמדם של השופטים מובטח בחוק יסוד: השפיטה, אבל ניתן לתקן את חוק היסוד בקלות (אפילו ברוב של 2 נגד 1), ובתוך כך ולהעביר את ניהול בתי המשפט לתאגידי ענק, בתקווה שהם ינהלו את בתי המשפט בצורה יעילה יותר.

ניתן למנוע גלישה ב"מדרון חלקלק" כזה, אם בג"ץ יפסוק שחוקי היסוד קובעים סייגים בנוגע להפרטת גרעין כוחה השיטורי של המדינה. ראוי לטעמי לקבוע שני סייגים עיקריים לכך. ראשית, יש לקבוע שהליך הפרטה כזה בחקיקה צריך להיות "הוגן" (באמריקה מכנים זאת due process of the law). הפרטה מלאה של הכוח השיטורי צריכה להיבחן בזהירות מרובה: על חברי הכנסת לעיין בדקדקנות בנתונים על התוצאות של הפרטה במדינות אחרות; להעריך את הסיכון שההפרטה תפגע בזכויות אדם; לבחון את הסבירות לכך שהמדינה אכן תוכל לפקח בהצלחה על המידה שההפרטה אכן משיגה את מטרותיה; ולהתערב במקרים של חוסר הצלחה.

שנית, כאשר המדינה מבקשת להפריט באופן מלא את כוחה השיטורי הגרעיני, עליה לעשות זאת בחוק שהתקבל לפחות ברוב של 61 חברי כנסת. התפרקות כזו מסמכות היא שינוי משתמע בעקרון היסוד שהממשלה היא הרשות המבצעת, ולכן לפי סעיף 44 לחוק היסוד יש לעשות כן ברוב מבין חברי הכנסת. דרישת הרוב המיוחס מבטיחה משנה זהירות מצד נציגי הציבור בקבלם החלטה בדבר הפרטה גורפת של הכוח השיטורי".

פרופ` יואב פלד כתב במסגרת "מרכז אדוה" נייר עמדה מקיף על הבעייתיות בהפרטת בתי סוהר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.