המלחמה המתמדת, הפעם בעוני

איציק ספורטא

בימים האחרונים לקראת הגשת התקציב לכנסת יש דיבורים בלי סוף על מלחמה בעוני. פתאום מתגלה שהרפורמה במס אכן הייתה במסגרת המדיניות של הרחבת תשלומי ההעברה למי שיש לו. שלושת העשירונים העליונים נהנו מ-9 מיליארד שקל (אין כסף, כידוע) בעוד שלושת העשירונים התחתונים איבדו מיליארד שקל (יש להם כנראה יותר מידי).

ראש הממשלה בנאומו אתמול בכנסת גם כן התייחס לנושא וכך הוא אמר: " אנחנו עובדים על גיבוש תוכנית מיוחדת לצמצום העוני ולסיוע לאוכלוסיות חלשות. אין זה סוד שהמשבר הכלכלי שעברנו פגע בחלשים פגיעה קשה, יחסית לשכבות המבוססות" (מה אתה אומר). הוא הוסיף ואמר: "כעת יש צורך בהזדמנות לתקן חלק מאילוצי העבר. אתמול הנחיתי את מתכנני התקציב, להקצות את המשאבים הדרושים לצעדים שמטרתם צמצום הפער הבלתי נסבל הזה – – – ולהציג בפניי את הצעדים הללו במהלך השבועות הקרובים. גם אם ברור כי השיפור יורגש לאורך זמן, הנחיתם לבצע צעדים אשר יביאו תוצאות כבר בטווח הזמן הקצר. אני גם הקמתי ועדה המורכבת מהמשנה לראש הממשלה שמעון פרס, משר האוצר אהוד אולמרט, וממני, שהיא תעקוב אחרי ביצוע התוכנית, ואני רוצה לומר לכם שאני בטוח שאנחנו נבחין, ולא בעוד הרבה זמן, בתוצאות של הטיפול בעוני". אדוני הנכבד אתה ראש ממשלה כבר ארבע שנים, אתה תמכת במדיניות הכלכלית, אתה אשם כמו שר האוצר במצב הבלתי נסבל, ופתאום אתה מורה ומנחה, איפה היית עד עכשיו?

והנה יש שר אוצר זמני שדיבר רבות בעבר על הסכנה של המצב החברתי ופתאום הוא מאמץ את מסגרת התקציב של קודמו. ולמה הוא מתחייב: "בנושא החברתי אני לא מתחייב לכלום, אני אשקול את ההמלצות של הצוות ואינני מתחייב לקבל את כל ההמלצות. מוקדם לדבר על היקפים או סכומים וליצור ציפיות", הדגיש אולמרט. אולמרט הוסיף "לא תהייה כלכלת בחירות וזו אינה מדיניות של ממשלה. נתמודד עם היעדים והגברת הצמיחה והתעסוקה וצמצום העוני בתוכנית מיוחדת שאינה קשורה לצמצום הפערים החברתיים שהגיעו לממדים בלתי נסבלים בישראל". אז מה צפוי לנו? דיבורים נוספים כדי לשכנע את הציבור שעושים משהו בלי לעשות הרבה ואולי בעצם לעשות כלום.

ישראל שהתמכרה למלחמה מתמדת תלחם גם בעוני ואולי בדור הבא יהיה עם מי לדבר, עד אז יזיזו שקל מפה לשם, ויספרו לנו סיפורים שהעתיד יהיה טוב יותר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.