מהישגי החינוך המקצועי

איציק ספורטא

לפני כמה שנים במסגרת קואליציה בנושא חינוך ניסינו לפעול כדי שיבוטל החינוך הטכנולוגי ללא הצלחה יתרה. השבוע פרסם הלמ"ס דו"ח בנושא החינוך הטכנולוגי, כותרת הדו"ח הייתה מבטיחה "הישגי התלמידים ממגמות עתירות מדע וידע בנתיב הטכנולוגי היו הגבוהים ביותר במערכת החינוך". אם כך טעינו ואנו צריכים להכות על חטא. הנה החינוך הטכנולוגי טוב מהחינוך העיוני.

כמו תמיד, כמעט, הכותרת אינה מספרת את כל הסיפור והסיפור הוא של המשכיות של מגמות חסרות טעם שאינן מספקות ללומדיהן דבר אולי חצי דבר. מתברר שעל אף הדיבורים על שינויים מרשימים במגמות הלימוד עדיין ישנן המגמות שהיו קיימות לפני ארבעים שנה, כאשר גם אז הישגיי התלמידים לא היו מרשימים. למשל עיבוד עץ (נגרות), או טיפוח החן (קוסמטיקה), מנהל (פקידות?), וחשמל ומכונאות ועוד ועוד. הלמ"ס מגדיר אשכולות של מגמות שנראות ממש מרשימות למשל עיצוב שכולל את המגמות הנבחרות של אדריכלות, עיבוד עץ וטיפוח החן, או "הנדסת תיכון ובקרה" חשמל ומכונאות. המקצועות עצמם הם חשובים אבל אין תפקידה של מערכת החינוך לייצר כאילו בעלי מקצוע אלא לאפשר לתלמידים לפתח את כישוריהם העיוניים למקסימום. כיון שאלה יקלו עליהם ללמוד מקצוע כאשר יגיעו לשוק העבודה, שבכל מקרה משתנה תדיר.  

מתברר מהדו"ח שעולה שיעורם של הלומדים בחינוך הטכנולוגי, שהיה במגמת ירידה רבת שנים, עלה ל- 35% לעומת 30% בשנת 1998, עיקר העלייה בחינוך הערבי שם השיעור עלה מ-21% ל-37%. במגמה שבה ההישגים גבוהים לומדים כ-27% מן התלמידים כל היתר מצויים במגמות שאינן מובילות להישגים מרשימים.

כאשר בוחנים את ההישגים מוצאים שונות כמעט בלתי מתקבלת על הדעת, בעוד ש-78.9% הלומדים באשכול הקרוי "מערכות עתירות מדע וידע" זכאים לבגרות ו-89.5% מתוכם עומדים בדרישות הסף של האוניברסיטאות, רק 39% מהלומדים באשכול "עיצוב" זכאים לבגרות ומתוכם פחות מ-75% עומדים בדרישות הסף. בחינוך הערבי באותו אשכול רק 3.2% זכאים לבגרות ואף לא אחד עומד בדרישת הסף.

לאחר עיון בנתונים מתברר שעולם כמנהגו נוהג והנתיב הטכנולוגי חיי קיים ובועט ועדיין מבצע את תפקידו כהלכה, הפניית תלמידים למסלולים שמובילים לשום מקום. אז אולי כדאי שוב לדרוש את ביטול החינוך הטכנולוגי?      

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. זיקו

  רציתי לדעת כמה מרויח :
  1. מפעיל CNC
  2. מתכנת CNC
  עם ניסיון ובלי ניסיון

  שלח לי בבקשה למייל zivbatel@012.net.il

  הייתי רוצה לעשות הסבה לתחום זה
  תודה

 2. גרי

  אני לא ידע האם ענית לשאלה הקודמת בנושא או לא אבל הייתי רוצה לקבל מידע בנושא .
  האמת שאני עובד בתחום כבר שנתיים אבל קשה לקבל מושג על רמת שכר ממוצעת בשוק, כי כולם משום מה לא רוצים לדבר על זה.
  תודה מראש.