כנס חירום של פרלמנט הנשים נגד ביטול חזקת הגיל הרך

קואליציית נשים למען אמהות וילדים

הזמנה למושב הפרלמנט ה – 37 של פרלמנט הנשים בחסות התנועה הקיבוצית.

מושב הפרלמנט ה-37 מתכנס על רקע מצב החירום שנוצר עם הקמת הועדה הממשלתית לשינוי "חוק חזקת הגיל הרך" (מתן משמורת לאם מתגרשת על ילדיה, עד גיל 6) .

חזקת הגיל הרך היא ההלכה המקנה משמורת לאם מתגרשת על ילדיה עד גיל 6 ללא צורך בהתדיינות ארוכה בבית משפט, אלא אם כן נמצאה האם בלתי כשירה.

מושב הפרלמנט יתקיים ביום שני ה 7 בנובמבר, בין השעות 17:00-20:00

באודיטוריום בבית התנועה הקיבוצית, ליאונרדו דה וינצ`י 13 תל אביב.

 קואליציה רחבה של ארגונים פמיניסטיים עומדת מאחורי קיום מושב זה. עמדת הקואליציה היא שכל שינוי במצב הקיים יחריף את מצוקתם של אמהות וילדים, בשל גרירתם להליכים משפטיים יקרים ומיותרים.

קואליצית הארגונים מתנגדת להצעת החוק של חבר הכנסת אליעזר זנדברג שמשמעותה ביטולה של חזקת הגיל הרך הקבועה בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב-1962.

התנגדותנו מנומקת לכן בטעמים הבאים:

בתנאי אי השוויון המגדרי, במציאות החברתית-כלכלית-תרבותית בישראל, אין מקום לכך. תהליכי החיברות ומנגנוני הניתוב לשוק העבודה של נשים בישראל, יוצרים נחיתות כלכלית של נשים, העוסקות בעיקר במקצועות המתאימים לגידול ילדים. מצב זה מכתיב פערי שכר גדולים בין נשים לגברים והפלייה של אמהות בשוק התעסוקה. כל עוד לא מתקיים שוויון מגדרי בסיסי בשוק העבודה ובתרבות חלוקת התפקידים בתא המשפחתי ובחברה כולה, לא ניתן לדרוש שוויון כזה באופן שרירותי במועד הגירושין

ועוד:

א.      `משפטיזציה` של הסדרי משמורת תביא לחשיפת רוב גדול של ילדים וילדות להורים מתגרשים, למאבק משמורת משפטי בין ההורים.

ב.      חיוב נשים המבקשות להתגרש להוכיח את מסוגלותן האימהית, עלול ליצור חזית מאבק נוספת שתהווה נטל רגשי וכלכלי כבד, ועלולה לפתוח פתח לסחטנות מצד בן הזוג.

ג.       ביטול חוק חזקת הגיל הרך ו`משפטיזציה` של הסדרי משמורת באקלים החברתי הקיים, עלול לשמש בידי גברים אמצעי סחיטה כלפי נשים, הן לויתור על זכויותיהן הכלכליות כדי לא לאבד את המשמורת על ילדיהן/ותיהן הקטנים/ות, והן כאמצעי סחיטה ל`כליאתן` בתוך נישואין באיום בשלילת המשמורת.

ד.      ביטול חזקת הגיל הרך עלול לפגוע כלכלית ונפשית בציבור רחב של אמהות וילדיהן, בשל ההתדיינויות המשפטיות, שאותן החוק מונע היום, הכרוכות בעלויות כספיות גבוהות ביותר לעורכי דין ולגורמי הערכה וטיפול.

ה.     במאבקים משפטיים, עלולה נחיתותן הכלכלית של נשים, ולא אי התאמתן ההורית, לגרום לאמהות לאבד את המשמורת על ילדיהן. באותה מידה, כפי שהוכח במדינות אחרות, עלולה המשמורת להינתן לגברים שלא על בסיס התאמתם, אלא בזכות עליונותם הכלכלית וההשלכות מכך על מעמדם.

ו.         השינוי יפגע בעיקר בנשים וילדים/ות מוחלשות כלכלית וחברתית, אשר נגישותן לסעד משפטי קטנה.

ז.       בביטול חזקת הגיל הרך קיים חשש מפני פגיעה בזכותן של נשים לאמהות, זכות הנתפסת כמרכזית בהגדרתן העצמית של נשים רבות בישראל ובמיקומן החברתי.

ח.     הקואליציה מתריעה בפני החשש מפני טשטוש מגמתי של הקשר בין משמורת למזונות הילדים, העולה מהתנהלות הארגונים המובילים לביטולו של חוק חזקת הגיל הרך.

אנו קוראות לא לאלימות, כן לשוויון, כן לדיאלוג, כן לזכותם של שני ההורים להיות הורים אוהבים ומסורים לילדיהם, ובמציאות הנוכחית – לא לשינוי חקיקתי שיבטל את חזקת הגיל הרך, שמשמעותו, באקלים הלא שוויוני הקיים, פגיעה עמוקה בשלום הילדים ומעמדן של נשים ואמהות בחברה.

אנו דורשות מן הועדה להזמין את נציגות הקואליציה על מנת להציג בפני הועדה את עמדתנו.

על החתום:

פרלמנט הנשים, אחותי, ויצ"ו, מרכז רקמן – אוניברסיטת בר אילן, אמונה, איתך – משפטניות למען צדק חברתי, ג.ר.נ.י.ת, ש.י.ן, אשה לאשה, היחידה לקידום נשים בתנועה הקיבוצית, קול האשה. האגודה הישראלית ללימודי מגדר ופמיניזם.

נציגות הקואליציה: חנה בית הלחמי, טל. 054-4732253, ד"ר אסתר הרצוג, טל. 052-3210440, פרופ` סמדר לביא, טל. 052-2211513, עו"ד דנה מירטנבאום, 050-7953900

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.