פיצוץ בפרברים

יוסי דהאן

סבר פלוצקר, נציג הציביליזציה המערבית היהודו-נוצרית ומומחה לטרור איסלמי, מבטא הלך רוח גזעני ישראלי שכיח. פלוצקר מגנה את כוחות המשטרה הצרפתיים על איפוקם המירבי ומזהיר ש"אירופה בצרות, הטרור בלונדון, תאי המחבלים באמסטרדם והאינתיפאדה בפרברי פאריז הם רק ההתחלה, לא הסוף".

מבט אחר על המתרחש בפריז מציגה היום העיתונאית והחוקרת הצרפתייה Naima Bouteldja ב "Gaurdian".

זהו תרגום חופשי של המאמר.

המהומות המתרחשות בפריס הן תוצאה של שנים של גזענות, עוני ואלימות פוליטית

בסוף 1991 לאחר שהמהומות בין המשטרה לבין צעירים הגיעו לפרברי העיר ליון, חזה הסוציולוג אלן טוריין, Touraine, "זה ייקח רק כמה שנים עד שנחזה באותה התפוצצות אורבנית שחוו האמריקאים". אחד עשר לילות של מהומות שבאו בעקבות מותם של שני צעירים ממוצא אפריקאי בפרבר של פריס, מצביעים על כך שהתחזית השחורה של טוריין אודות גיטואיזציה של צרפת הפוסט קולוניאלית מתממשת.

Clichy-sous-Bois  הפרבר העני והסגרגטיבי הצפון מזרחי של פריס, שבו מתו שני הצעירים ובו החלו התגובות האלימות, הוא פצצה חברתית מתקתקת. חצי מתושביו הם מתחת לגיל 20 ושיעור האבטלה בו הוא מעל 40%, בדיקת תעודות זהות והטרדות מצד המשטרה הן בגדר חוויות יום יומיות שם.

במובן זה המהומות הן משב חדש של אלימות שהפך שכיח בצרפת הפרברית בשני העשורים האחרונים. מהומות שמונהגות על ידי אזרחים צרפתיים שנולדו להורים מהגרים מהדור הראשון והשני שהגיעו מהקולוניות הצפון אפריקאיות. מעגלי האלימות הללו פורצים תמיד כתוצאה ממותם של צעירים מידי המשטרה, מהומות המשולהבות בשל תגובתה המשפילה של המשטרה.

ארבעה ימים לאחר המוות ב Clichy-sous-Bois, כאשר מנהיגי הקהילה המקומית החלו להרגיע את המצב כוחות הביטחון גרמו להדרדרותו כאשר ירו רימוני גז לתוך מסגד. הסיבה לכך, לטענת המשטרה, מכונית שחנתה שלא על פי החוק בחזית המסגד. השלטון מסרב להתנצל בפני הקהילה המוסלמית.

אולם חוסר השקט האזרחי שהתפשט לפרברים העניים ברחבי צרפת הוא חסר תקדים. עבור לורנט לוי, פעיל נגד גזענות, הפיצוץ החברתי אינו הפתעה. "כאשר חלקים נרחבים של הקהילה אינם זוכים לשום יחס של כבוד, לזכות לעבוד, הזכות למגורים סבירים, מה שמפתיע זה לא המכוניות הבוערות, אלא העובדה שיש כל כך מעט מהומות".

אלימות המשטרה וגזענות הם גורמים מרכזיים. באפריל השנה, נכתב בדו"ח של אמנסטי אינטרנטיונל על הברוטליות שבה מתנהגים השוטרים כלפי צעירים ממוצא אפריקאי במהלך בדיקות תעודות זיהוי.

אולם הסיבה להתפשטות ועוצמת של המהומות נעוצה בהתנהגותו הפרובוקטיבית של שר הפנים, ניקולס סרקוזי, הוא כינה את המתפרעים "שרצים", האשים פרובוקטורים בכך שהם עוסקים במניפולציה של "חלאות" ואמר שיש לנקות את הפרברים ב Krasher (מכשיר שבו מסירים בוץ מגלגלי טרקטור). העמידה של סרקוזי לצד החוק והסדר היא אסטרטגיה מכוונת שנועדה להחניף למצביעים של הימין הקיצוני על מנת לזכות באהדתם בעימות מול יריבו, ראש הממשלה – דומיניק דה וילפן, בבחירות לנשיאות ב 2007.

כיצד יכולה צרפת להיחלץ מהמרוץ הפוליטי הזה לתחתית? זה ודאי יעזור אם שרים יפסיקו לכנות את הפרברים "מאורות של חלאות", ולפטר את סרקוזי. השקרים שהוא מפיץ אודות מות שני הצעירים, וההצבה והפריסה הבלתי פרופורציונאלים של כוחות משטרה בימים הראשונים של המהומות, מצביעים על חוסר התאמתו לתפקיד.

מחווה של הבעת צער תתרום להרגעת המצב. יום לאחר שהמסגד היה אפוף גז, אשה מוסלמית צעירה סיכמה את המצב, "אנחנו רק רוצים שהם יפסיקו לשקר, שיודו שהם עשו את זה ולהתנצל". זה אולי לא נראה דבר גדול, אולם בצרפת של היום יש צורך בשינוי פוליטי עמוק ובהכרה ב"מהגרים" הנצחיים כאזרחים שווים של הרפובליקה. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.