מפלאי חוק ההסדרים

איציק ספורטא

סוף סוף מצאתי את חוק הסדרים עליו יצביעו חברי הכנסת בזמן הקרוב. לא היה לי פנאי לחקור אותו לעומק, אבל גם בלי זה אתייחס לכמה סעיפים.

בסעיף 2 לחוק נמצא שקצבאות הילדים הן הבעיה של הכלכלה הישראלית, לא מספיק שהן נשחקות עד דק, יש תוספת. אם הבנתי נכון, כאשר תקראו את הסעיף תבינו למה אני מתכוון, מתברר שעד שנת 2010 הקצבאות לא יעודכנו אלא אם המדד יעלה על חמישה אחוז. כידוע יעד המדד של הממשלה לא עולה על שלושה אחוז, יוצא מכך שבתחילת 2010 יהיה ערך הקצבאות יהיה נמוך ביותר משמונה אחוז (8.24%) מאשר היום, בהנחה שהאינפלציה תהיה 2% בשנה. כמו כן בסעיף 2(13) מאיצים את הפחתת קצבאות הילדים לילד רביעי ומעלה. אי אפשר לומר שהממשלה לא דואגת לילדים.

בסעיף 76 מוצע לבטל את חוק הדיור הציבורי רכישה, כדי שנדע למה מתכוונים מוסיפים את נוסח החוק בנספח לחוק ההסדרים. כך נכתב בדברי ההסבר: "חוק הדיור הציבורי התשנ"ט-1998 הוקפא סמוך לאחר קבלתו, ובמשך כל השנים נמכרות הדירות בדיור הציבורי לזכאים לו על פי החלטות ממשלה. מוצע על כן לבטל את החוק האמור".

כבר הזכרתי בעבר את דחיית קיומו של החוק העוסק בחינוך חינם  לילדים חולים לאפריל 2007 (סעיף 59 בחוק ההסדרים), מעניין לקרוא את דברי ההסבר בנושא, שם נכתב שהפעלת החוק תעלה את ההוצאות בעשרות מיליוני שקלים. טוב יש פה חיסכון, באותה נשימה כתוב שכבר עכשיו יש סיוע מספיק. אם הוא מספיק למה שתהיה עלות נוספת לחוק, לי זה לא ברור, אלא אם כן הסיוע הניתן היום אינו מספיק. רק להזכיר החוק נחקק ב-2001 ומאז הוא נדחה. נראה לי שגורלו יהיה כגורל חוק חינוך חינם לגיל הרך שנחקק ב-1986. כבר אמרנו שהממשלה דואגת לילדים בעיקר לילדים חולים.

אלו רק שלושה סעיפים בחוק, מי שיחפש ימצא ודאי עוד עיוותים. צריכה הכנסת להתעשת ולפעול כדי שחוקיה יקוימו, בלי זה היא הופכת לחותמת גומי של משרד האוצר השולט בתהליך התקציב ללא עוררין.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.