• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

תומס פרידמן העיתונאי השטוח, בעלת טור מושחזת, זהות ממוקפת ומוסר משותף

יוסי דהאן

אחד העיתונאים המעצבנים ביותר הוא תומס פרידמן (Thomas Friedman), פנדמנטליסט וחסיד נטול ספקות של הגלובליזציה, שעדת מעריציו בתקשורתנו הפרובינציאלית יכולה למלא את בית סוקולוב.

שם ספרו האחרון – "העולם הוא שטוח". הרעיון המרכזי מאחרי השם הוא שהיררכיות כלכליות, חברתיות ופוליטיות קורסות בעידן הגלובליזציה. שינויים אלו מתרחשים בעקבות מעבר מהיר של סחורות, הון ועבודה, וצמצום ממדי הזמן והחלל שמחוללת הגלובליזציה. בקרוב מאד, אומר פרידמן, לכל אחד מאיתנו תהיה נגישות שווה למוצרים בשוק הגלובלי.

במגזין Dissent מתפרסמת סקירה וביקורת מקיפה על ספרו על ידי Jeff Faux,. Faux טוען שפרידמן מתעלם מעובדה בסיסית שהצמיחה האמריקאית מבוססת על חוב עצום. מסע הקניות של האמריקאים ממומן באמצעות נטילת הלוואות מזרים. ההנחה, שכלכלנים רבים שותפים לה,  היא שהחוב האמריקאי העצום יוביל בסופו של דבר למשבר, השאלה היא רק מתי.

 ספרו בן 488 העמודים של פרידמן, שהוא שיר הלל לגלובליזציה, מתעלם מעובדה מרכזית זו.  פרידמן סבור שמי שצריך להנהיג את ארצות הברית לגלובליזציה אלו לא הפוליטיקאים הפחדנים, אלא אנשי עסקים. המבקר Faux מזכיר לפרידמן שלאנשי עסקים אמריקאיים אין עניין בקידום ארצות הברית, מה שטוב ל IBM  או ל General Motors  אינו טוב בהכרח לארצות הברית. באנלוגיה, הביקורת הזו תקפה גם כלפי המדיניות הממשלתית מזה שנים המיטיבה עם בעלי ההון והתאגידים הישראלים, מה שטוב ל"דלתא" או ל"אסם" אינו טוב בהכרח לישראל.

עבור אדם בעל מעמד פריבליגי כמו פרידמן, כותב פו, שלעולם לא יצטרך לעבור הכשרה מקצועית, שלא יצטרך להקשיב להרצאה על הרגלי עבודה באיזה חדר עלוב של סוכנות תעסוקה, שלעולם לא ישעבדו את ביתו, תמונת העולם הניהיליסטית, של עולם מלא סיכונים, תעסוקה שבה יש לעבוד שעות רבות יותר ולהרוויח פחות, הרס הקהילה, והניצחון של עולם שבו אדם לאדם זאב, הם בגדר גן עדן, עבור רוב האנשים זהו חזון בלהות – גיהנום.  

לצד הטור של תומס פרידמן ב"ניו יורק טיימס" מופיע הטור של מורין דאוד, (Maureen Dowd) אחת הכותבות המושחזות, המעניינות והמקוריות. (דאוד תרמה רבות לפיטוריה של חברתה לעיתון ג`ודית מילר, שבין היתר, הייתה כלואה במשך 85 בימים על סירובה לחשוף את מקורותיה. אולם כפי שנכתב כאן בעבר, מילר גם הייתה שופרם של הניאו קונסרבטיביים והלעיטה את העיתון בידיעות אודות קיומו של נשק להשמדה המונית בעירק).

במגזין "ניו יורק" פרופיל ארוך מאד של "בעלת הטור המסוכן באמריקה", על עיתונות ופמיניזם.

המהגרים לאירופה מדברים אלינו באמצעות עמוד אש (הצתה של 6,000 מכוניות עד עתה) כותב Timoty Garton Ash על ההפלייה של אזרחים אירופאיים, בניהם ובנותיהם של מהגרים מהקולוניות לשעבר שהובאו לאירופה ככוח עבודה זול.  

הפתרון, לדעת אש, הוא ביצירת אירופה שוויונית ורב תרבותית. על מנת להעניק לאזרחים האירופאים הללו תחושה של שוויון וכבוד, אירופה צריכה לכונן תנאים בהם תתאפשר אזרחות בעלת זהות ממוקפת. אזרח טורקי-אירופאי, מרוקאי-אירופאי, פקיסטני-אירופאי.

מאמר מעניין מאד של Rebecca Saxe  במגזין Boston Review הסוקרת את ההתפתחויות התיאורטיות האחרונות סביב השאלה האם קיימות אינטואיציות מוסריות המשותפות לכל בני האדם – Moral Sense החוצה תרבויות. ההתפתחויות התיאורטיות הללו מתרחשות במדעים הקוגניטיביים. מחקרים אודות תינוקות בגיל בו הם עדיין לא רכשו את יכולת הדיבור, מחקרים באמצעות האינטרנט המאפשרים קבלת תגובות של מגוון רחב מאד של נבדקים במקומות שונים בעולם וטכולוגיות חדשות של מיפוי מוח. אחת המסקנות המרכזיות של סאקס היא שהמחקרים החדשניים הללו יכולים אולי למצוא תשובה לשאלה האם יש לנו אינטואיציות מוסריות משותפות, וכיצד אנחנו פותרים דילמות מוסריות, אולם הם אינם יכולים לספק לנו תשובה לשאלה האם הפתרונות לדילמות המוסריות אכן ניתנים להצדקה, והאם הם יובילו לכך שנחיה בעולם טוב יותר.

כנראה שיעניין אותך גם: