מיהו עני?

אביבית קרקו

בשבוע שעבר יצא לי לשבת עם בעלי ולצפות ב"שקופים". על ההתחלה התעצבנתי שמשדרים תכנית כזאת חשובה בשעה 22:00 בלילה. אני רוצה שגם הילדים שלי יראו אותה וידעו שיש עוד עניים במדינה ושהם לא לבד.

המדינה שלי שמיום הקמתה מתעסקת בשאלה "מיהו יהודי?", עדיין לא קבעה "מיהו עני?" ומסרבת לפסוק בשאלה זו. האם עני הוא אדם שמשתכר 5000 ₪ למחייתו ומפרנס משפחה שלמה כולל משכנתא, או עני הוא זה שחי על הבטחת הכנסה 1800 ₪ ומחכה בתור לבית תמחוי.

היה נראה לי שבתכנית "שקופים" מנסים להראות לנו את העוני מזווית אחרת, אבל בשורה תחתונה שוב מראים לנו שהעניים הם מסכנים. אבל אני אומרת שהעניים הם לא מסכנים.

בעוני יש הרבה כוח. הוא מאפשר לך לראות הרבה דברים שלא רואים שם מלמעלה. כשאתה יושב בבית חסר עבודה אתה לפחות יש לך זמן לחשוב ואתה משוחרר מהפחד שבכל רגע תפוטר, אתה משוחרר מהשעבוד לצרכנות לקניונים ולפרסומות, והכי חשוב- אתה יודע שאתה לא לבד, יש עוד מליון וחצי כמוך.

העניים במדינה שלנו הם לא שקופים. יש להם צבע ויש להם גם נשמה, שמתוך הסבל וההתמודדות היומיומית הבלתי אפשרית, מתעלה לגבהים רוחניים ולמחשבות יצירתיות. זה בזמן שבעלי ההון עסוקים בבולמוס מטורף של רדיפת עוד ועוד בצע ונשמתם יורדת לתחתית השפל.

חמש שנים יש לי חלום להביא את כל החברה מהטלוויזיה שבאים פה לפסטיבל ראש פינה כל שנה, לא בשביל לצלם עוד איזה כתבה על עוני ומסכנות וללכת הביתה לת"א, אלא בשביל שיבואו לכאן לדבר איתנו התושבים של חצור ולהקשיב למה שיש לנו לומר על המצב במדינה, על השעבוד לבנקים ועל ההשתקה של העניים ע"י פתיחת בתי תמחוי ועמותות לחלוקת מזון שפורחים במדינה שלי כמו מפעלי הייטק בארה"ב. ועל הדרך, שיתארחו פה אצלנו בחצור, גם לנו יש צימרים, אולי בלי הפוזה של ראש פינה, אבל נוחים ומפוארים לא פחות.

ביום שישי הבא יתגשם החלום שלי, בזכות הנחישות שלי לפעול ולא לבכות על מר גורלנו הצלחתי לגרום לאנשי הטלוויזיה לבוא להתארח פה בחצור בפאנל תקשורת שיעסוק בנושאים של התקשורת והנושא החברתי. כי אם כל מה שנשאר במדינה שלנו זה רק לפזז ולרקוד וכולם עסוקים בשירים ובכוכבים נולדים, רצים מחצי גמר אחד לשני, ערפול חושים והכל כל כך שקוף, אז הבה נרננה ונצא כולנו במחול לרחובות , כדי שגם לעשירים יהיה קצת שמח.

אביבית קרקו, אם לחמישה ילדים, מובטלת, חצור הגלילית.     

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מירה

    תדעו לכם אני קצת מכירה את אביבית טוב היא שפיצית עולם יש לה חמישה ילדים לתפארת והיא חכמה ביותר ויכולה להצליח ולפרוח ובמקום לנצל את מעט כספה להשכלתה היא נותת את כספה לביתה המוכשרת תאיר שהיא תצליח. אביבית יש לך משפחה וכל חצור אוהבת אותך תודה על העזרה גם במשפחה וגם לחצור עם עמותת ידיד וכל ההתנדבויות אוהבים אותך

  2. אסף פינס

    אין מילים לתאר כמה שזה נכון,עד שאתה לא נמצא במקום הזה אתה לא יודע ממה להנות באמת,אני חושב שאם עשיריי המדינה היו חווים ולו שבוע אחד ממציאות כזאת הם היו מקבלים פרספקטיבה שונה לחיים ומה שצריך לעשות כדי שכולנו נוכל לחיות חיים יותר הוגנים בין אחד לשני, מה שנשאר זה רק רדיפות שווא אחרי משהו שחשיבותו לא עליונה כלל ולהתנהג בצורה לא איכפתית ואנושית אחד כלפיי השני,אז אם לזה קוראים היום "קידמה" אז לא תודה ועדיף להנות מהדברים הקטנים והשמחים באמת בחיים וששום דבר הוא לא נוצץ!!!