שכר מינימום ועוני

איציק ספורטא

לאחר סוף שבוע שבו אמצעי התקשורת דיברו, ברובם, בשבחיו של המועמד עמיר פרץ, סביר שבהמשך יתעוררו המתנגדים ויציגו תמונה שונה. מתנגדים יש לרוב, בין בעלי ההון, וחברי מפלגתו מישהו כמו ברק שכבר טען שבחירתו אינה לגיטימית, וסתם כאלה שלא יצביעו בחיים למזרחי לתפקיד ראש הממשלה. עד אז רציתי רק לבחון את ההצעה להעלות שכר מינימום.

מדינת ישראל היא מדינה בה השכר נמוך, יותר משבעים אחוז מן האזרחים משתכרים עד לשכר הממוצע במשק, מעל לשלושים אחוז מגרדים את שכר המינימום. כיון שלא כולם עובדים משרה מלאה כ-25% משתכרים 1920 שקל לחודש לערך. כמו כן ידוע שיותר משליש מהמשפחות מתחת לקו העוני הן משפחות עובדות, אחוז הילדים במשפחות אלה עולה על 40% מן הילדים העניים במדינה. כאשר בוחנים רק את המשפחות בגיל העבודה שמצויות מתחת לקו העוני מתברר שיותר מחמישים אחוז ממשפחות אלו הן משפחות עובדות. במדינה בה אי-השוויון גבוה והשכר נמוך אין סיכוי לצמצום פערים והזדמנויות שוות.

אלה עובדות ידועות. נניח כעת ששכר המינימום עולה ל-4700 שקלים בחודש, במצב הקיים לפעולה זו תהיה השפעה מרחיקת לכת על שיעור העניים במדינה. היום קו העוני לארבע נפשות הינו 4548 שקלים בחודש, ולתשע נפשות 7959 שקלים בחודש. זאת אומרת שבמשפחה שבה ארבע נפשות, עובד אחד בשכר המינימום החדש יספיק כדי שיהיו מעל לקו העוני. שני עובדים במשפחה המשתכרים שכר מינימום יאפשרו גם למשפחה בת תשע נפשות לטפס מעל לקו העוני. אין זה אומר שמצבן של משפחות אלה יהיה מזהיר אבל יהיה טוב יותר מהרבה מאשר היום. בפעולה זו יופחת העוני משמעותית, גם בקרב משפחות וגם בקרב ילדים.

כמובן שתהיה התנגדות עזה להעלאת שכר המינימום, התעשיינים כבר מדברים על סגירת עסקים ופיטורי עובדים, אבל הם תמיד מאיימים ולא צריך להתרשם מכך יותר מידי.

ההכנסה לכשעצמה חשובה מאוד אבל חשובים באותה מידה השירותים הציבוריים והיקפם. במדיניות הנוכחית לא רק השכר נמוך גם יש קיצוץ מתמיד בשירותים ציבוריים מה שמוריד את רמת ואיכות החיים של רבים מן האזרחים. כך שמלבד העלאת ההכנסה יש לדאוג לרמה גבוהה של שירותים ציבוריים. כאשר שני אלה יעשו המצב החברתי בישראל ישתפר פלאים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.