ושוב אתכם, עוד 2.4 מיליארד לאינטל

איציק ספורטא

מדינת ישראל אישרה לאינטל מענק של 2.4 מיליארד שקל בנוסף ל-600 מיליון הדולר שאושרו בעבר. כבר כתבתי בעבר את דעתי על מענקי הענק האלה לחברות, איני רוצה לחזור על הטיעונים הללו. ברצוני לטעון שהרציונל שמוביל את המדינה להשקיע בחברות כאלה יכול גם לשמש כדי להשקיע בחברה הישראלית ותושביה ללא התיווך של חברות רב לאומיות.

נטען על ידי המדינה שההשקעה הזאת תניב רווח של 370 מיליון דולר, זאת אומרת שהמדינה משקיעה כדי לקבל החזרים. לא הבנתי תוך כמה זמן תרוויח המדינה את הסכום הזה, אבל לא חשוב כרגע. זאת אומרת שמדינת ישראל תומכת בהשקעות. נניח שסכום זה היה מושקע בהכשרה מקצועית, האם ההחזרים היו נמוכים או גבוהים יותר? אבל כאשר מדברים על השקעה, לפחות בתקציב המדינה, אין מדובר על השקעה בכישורי העובדים, זו נחשבת להוצאה ואף אחד לא מחשב מה יהיו ההחזרים לכך. בכל זאת ידוע שבחברה בה ההשכלה גבוהה, והכישורים גבוהים, העובדים משתכרים שכר גבוה יותר, המדינה נהנית מתשלומי מס גבוהים יותר, והעובדים והעובדות יכולים לחיות בכבוד ולהשתמש בכספם גם כדי לקדם את הכלכלה על ידי צריכה של שירותים ומוצרים.  כך שאם משקיעים השאלה לאיפה מפנים את ההשקעה.

אינטל הבטיחה להעסיק 4400 עובדים כך שההשקעה הנוכחית היא של מעל לחצי מיליון שקל לעובד. 4400 עובדים נשמע טוב אבל 2000 מהם יהיו עובדי קבלן קבועים, 45% מן העובדים. כיון שהיום אין אחריות משותפת בין המעסיק בפועל לקבלן, וכיון שאנו יודעים מה מצבם של עובדי קבלן רבים, סביר שעובדים אלה לא יתוגמלו כראוי ותנאי העבודה שלהם לא יהיו גבוהים במיוחד. לפחות הייתי מצפה מן המדינה, אם לא להגביל את שיעור עובדי הקבלן מסך העובדים, להתנות את ההשקעה בכך ששכרם של עובדי הקבלן ותנאי העבודה שלהם יהיו, למשל, שכר של לפחות 5000 שקל בחודש, חיסכון לפנסיה, ותנאים נוספים שעולים מהמובטח בחוקי העבודה. ככל הידוע לי זה לא נעשה.

אם כבר משקיעים בואו נחליט במה, לא בטוח שהשקעה מסיבית בחברה אחת היא הפתרון, רק להזכיר ההשקעה הקודמת באינטל לא הניבה שום תשואה.

כיון שאנו מצויים כעת בתגובת הנגד לבחירתו של פרץ הנה שני ציטוטים מבריקים של אמיר אורן, הבטחוניסט של הארץ: 1. "הוא כורע תחת משקלם הכפול של האחים החורגים מרקס – קרל וגראוצ`ו".

2. "בשבוע שעבר היה פרץ לנינט טייב של הפוליטיקה הישראלית. מרענן, אולי מרגש, אבל לא מספיק עדיין לאופרה האחרת של ראשות הממשלה".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.