היום השתתפתי בלוויה בכנסת

יצחק (ג`קי) אדרי

ביום  יום רביעי י"ד חשוון תשס"ו 16/11/2005 השתתפתי בלוויה בכנסת ישראל להצעת חוק אחריות מזמין שירותי קבלן לזכויות העובדים, התשס"ה-2005, את טקס הלוויה החברתי ערך ח"כ יגאל יאסינוב לאחר שכנסת ישראל דחתה את הצעת החוק ברוב של 29 נגד מול 26 בעד, ההצעה החברתית שנועדה לעגן את מעמדם של עובדי הקבלן מול המעסיקים נפלה בעזרתם של מיטב הכוחות "החברתיים" שברחו מאולם המליאה ונטשו את "האג`נדה" החברתית שלהם.

בטקס הלוויה בכנסת ישראל שנערך "לזכויות העובדים בישראל" הועמד ארון קבורה שנטמנה בו הצעת החוק שהוגשה למליאת הכנסת, הקהל עמד דקה בדומיה לזכרם של "זכויות העובדים", שלא רק שנרמסו ע"י הממשלה והמעסיקים אף נקברו היום ע"י המעסיק הגדול ביותר במדינת ישראל של עובדי הקבלן ממשלת ישראל ומוסדותיה.

אפשר להבין את החלטת וועדת השרים שהחליטה לא לתמוך בהצעת החוק, אפשר להבין את ממשלת ישראל שבחרה להצביע נגד הצעת החוק, אבל אי אפשר להבין ואי אפשר לסלוח לכוחות "החברתיים" בכנסת שהצביעו נגד, או גרוע מכך בחרו לברוח מאולם המליאה ולהפקיר לחסדי "הקפיטליזם החזירי" את הצעת החוק החברתית מהמעלה הראשונה, הצעת חוק שכל מטרתה להגן על עובדי הקבלן מעמדם וזכויותיהם מפני מעסיקים שעושקים, רומסים, גוזלים ומשפילים את עובדי הקבלן.

את הצעת החוק למען עובדי הקבלן "הרגו" הכוחות "החברתיים", כוחות פוליטיים שמשמיעים את קולם "החברתי" מעל לכל במת תקשורת, יוצרים ספינים חברתיים השקם והערב ובראשם היו"ר הטרי של מפלגת העבודה ח"כ עמיר פרץ, הנושא גם בתואר החברתי יו"ר ההסתדרות האמורה להגן על העובדים והפועלים שבחר להעלם מישיבת המליאה, אי נוכחותו במליאה, כמוה כהצבעת נגד, הבושה לך עמיר פרץ, בהחלטתך הראשונה בכנסת כיו"ר החברתי של מפלגת העבודה "מנהיג העובדים" בחרת להיות ספון בלשכתך עת הצביעו בהצעת החוק החברתית למען עובדי הקבלן, בריחתך מהמליאה כמוה כהצבעת נגד זכויות לעובדי הקבלן.

הגדילו לעשות חברי תנועת ש"ס החתומים על הצעת החוק, אבל בחרו לנטוש את המליאה, נטישה כמוה כהצבעת נגד, יו"ר סיעת ש"ס ח"כ אלי ישי עמד לפני מספר ימים עם פרוסת לחם על דוכן הנואמים וזעק על הגזל של הלחם מהעניים, "לוחם" חברתי עז נפש שבחר עם סיעתו ש"ס לברוח מהמליאה, בריחה כמוה כהצבעת נגד, ח"כ אלי ישי! שווה לזעוק ללחם חינם מעל הדוכן, אבל למשנתה החברתית של ש"ס, לא שווה להלחם על זכויות עובדי הקבלן המתפרנסים בזיעת אפם לאכול לחם, בלי כבוד ובלי זכויות כעבדים נרצעים.

עובדי הקבלן "שקופים" לממשלה ולמעסיקים בתוך פרק  של הכלכלה החופשית, עובדים "שקופים" שאף אחד לא סופר ואם לא סופרים אותם? אז מותר לרמוס את זכויותיהם, לפרק את כבודם לרסיסים, לעשוק את שכרם, לסחור בהם ככלי מיקוח במאבקי התעשרות של וועדי עובדים מול המעסיקים, לפטרם פיטוריי "כלב" מעכשיו לעכשיו ולבסוף להגיע לפשרה על זכויותיהם בבית הדין לעבודה, להסיר מעליהם כל אחריות של זכויות עובדים ואדם, לנצלם ולהפקירם וכל זאת מפני שעובדי קבלן "שקופים" לממשלה, למעסיקים, לרשויות אכיפת החוק ולמחוקק זכויות האדם, היום! מי סופר עובד קבלן "שקוף".

היום בכנסת ישראל הוכח שעובדי קבלן אכן "שקופים" לממשלה ולמספר חברי כנסת אכזריים שאין בהם את התובנה האנושית שעובדי קבלן הם אנשים חיים שנשמה באפם, עובדי קבלן אזרחי מדינת ישראל העובדים לפרנסתם, מבצעים מגוון רחב של עבודות החל מניקיון, דרך מוסדות האקדמיה והחינוך, התעשייה, הבנקים, בתי המלון, המסעדות וכלה כעובדי קבלן בכירים בחברות הייטק, עובדי קבלן "שקופים" לממשלה ולמעסיקים, אבל הם עובדי הקבלן אנשים חיים העובדים לפרנסתם, בונים משפחות ומגדלים ילדים עובדי קבלן שכל רצונם זה לעבוד ולא לחזור עניים הביתה, לעבוד ולחזור עם גאווה בלב ולא השפלה, לעבוד ולא להיות עבדים, זה כל רצונם של עובדי הקבלן ויש חברי כנסת "חברתיים" שלא מכבדים זאת.

היום בקודש הקודשים של הדמוקרטיה הישראלית, כנסת ישראל. ערכנו הלוויה אזרחית להצעת חוק חברתית שנועדה להוריד את הפרגוד החוצץ בין המעסיק לעובדי הקבלן, פרגוד שמאפשר את הפגיעה הגורפת בעובדי הקבלן, עמדנו דקה דומיה לזכרם של זכויות העובדים והפועלים שנרמסו בכנסת ישראל ע"י כוחות "חברתיים" שעדיין מדברים חברתית אבל "הורגים" הצעות חוק חברתיות רחוק מעיני רבבות עובדי קבלן, עמדנו דקה דומיה וח"כ יאסינוב טמן את הצעת החוק בקבר.

אבל אל להם לאותם כוחות "חברתיים" שבגדו בעובדי הקבלן במליאת הכנסת לחשוב ש "השקופים" עובדי הקבלן קברו את מאבקם למען זכויותיהם, אכן הפסדנו היום את הקרב אבל במלחמה הכוללת על זכויות העובדים והפועלים, עובדי הקבלן ינצחו ויחזירו לעצמם את זכויותיהם, את כבודם ומעמדם שנגזלו מהם בכוחניות ובפרט יצליחו עובדי הקבלן "השקופים" להסיר מעל רגליהם את אזיקי העבדות החדשה שהונצחה היום בכנסת ישראל.

מטה התמיכה החברתי לקידום זכויות עובדי הקבלן שיזמתי והקמתי, קורא לכל אזרח ואזרחית שנשמה חברתית שוכנת באזרחותו הישראלית, לבוא ולסייע בתמיכה וחתימה על עצומה גלויה שתסייע לעובדי הקבלן למגר את כוחות האופל הכלכלי שבונים את העבדות החדשה במדינת ישראל.

עובדי הקבלן "שקופים" לממשלה ולמעסיקים, אבל אני מאמין שעובדי הקבלן לא שקופים לחברה הישראלית, אני בונה חלום חברתי למגר את העבדות החדשה במדינת ישראל ומייחל שתבואו לסייע חברתית במאבק ארוך וצודק על דמותה ועתידה של מדינת ישראל כמדינה נאורה לפועליה ואזרחיה ללא הבדלי דת, גזע ולאום.

  • יצחק ג`קי אדרי הוא גיבור סרט התעודה "זהב לבן עבודה שחורה", שבעקבותיו ייסד את עמותת "מת"ח" , מערכות תמיכה חינוכיות לילדי עובדי הקבלן ויוזם הקמת מטה התמיכה החברתי למען זכויות עובדי הקבלן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.