דרכו לצמרת של "המומחה לארגונים חברתיים"

יוסי יונה

בראיון שערך חיים ביאור עם עו"ד יובל אלבשן במוסף הכלכלי של "הארץ" אנו מתבשרים כי לאחרונה הוא סיים תהליך מהפכני, ארוך וממושך של סדנת יחיד רעיונית ופסיכולוגית שעסקה בתפקידה של החברה האזרחית ובתפקידם של הארגונים החברתיים במשטר הדמוקרטי. תהליך זה שנמשך לדבריו ארבע שנים תמימות, והיה כרוך בהתחבטויות עקרוניות והתלבטויות תיאורטיות רבות הניב מהפך מחשבתי ופוליטי רדיקלי שתוצאתו קרובה להוצאתם של הארגונים החברתיים מחוץ לחוק. (סמיכות הזמנים בין מהפך זה לבין המהפך במפלגת העבודה היא כנראה מקרית בלבד).

             על מנת להבין את עומק המהפך המחשבתי של אלבשן, צריך לזכור כי עד לאחרונה אמונתו בתפקידם של הארגונים החברתיים הייתה כה עמוקה עד שהוא היה מוכן לעמוד בראש פורום שאף פעם לא היה ברור לחלוטין כמה ואלו ארגונים הוא ייצג –  "פורום הארגונים החברתיים". פורום שהעדות לקיומו לא הייתה פעולה משמעותית במציאות החברתית והכלכלית אלא בעיקר מקבצי ציטוטים מדברי היושב הראש שלו בתקשורת. כבר אז האמין כנראה אלבשן שאין חשיבות לארגונים החברתיים, למעט היותם כלי שבאמצעותו ניתן להגיע לזירה שבה מתרחשת הפעילות האמיתית – הכנסת. לכן אין זה חשוב אם הארגון החברתי קיים או מדומיין, כל עוד הוא ממלא את ייעודו האינסטרומנטלי. כמה אירוני שבמוסף השבת של "ידיעות אחרונות" אלבשן ממשיך לרכב בדרך לפסגה על הארגונים אותם הוא משמיץ, בכתבה הוא מוצג כ"מומחה באירגונים חברתיים".

            אלבשן אומר כי "לקח לו כמה שנים טובות כדי לתפוס כי הוא היה "קורבן לשטיפת מוח של הארגונים החברתיים" שהכפישו את ההסתדרות. מסתבר שהרדיקל החברתי לא היה כל השנים הללו אלא בגדר תינוק שנשבה, קורבן תמים תחת השפעה הרסנית בגולאג של כת הארגונים החברתיים, לפתע בסוף תהליך הגאולה העצמית הוא ראה את האור ורץ להזהיר את הציבור הישראלי.  הארגונים החברתיים, חושף אלבשן, טופחו על-ידי בעלי הון שמטרתם היא, בין היתר, "פירוקה של מדינת הרווחה". יוצא שלדבריו, אילו היה בארץ פרולטריון המודע לאינטרסים האמיתיים שלו, הוא היה מסתער ומחריב עד היסוד את "קו לעובד", "מרכז אדוה", "עדאלה", "מוקד סיוע לעובדים זרים", "האגודה לזכויות האזרח", "מחויבות", "סינגור קהילתי" ואת כל הארגונים האחרים. ארגונים, שעל-פי תפיסתו הגורפת של אלבשן,  פועלים בחסות אוריאל לין, האחים עופר ומשפחת דנקנר, ומטרתם שבירת העבודה המאורגנת ופירוק מדינת הרווחה.   

            חשוב לשים לב שלמהפך האישי שעבר אלבשן יש השלכות משמעותיות גם בתחום התיאורטי של מדעי החברה. מרצות ומרצים בחוגים למדע המדינה ולסוציולוגיה נדרשים מעתה לעדכן את המקראות העוסקות במושג החברה האזרחית. הגל, מרקס, דה טוקוויל וגראמשי קם לכם יורש. אם עד עתה חשבו רבים מאתנו, בעקבות השפעתם של הוגים אלה ואחרים, כי לחברה האזרחית ולארגונים החברתיים הפועלים במסגרתה יש תפקיד חשוב בביסוס הדמוקרטיה ובפיתוחה, בא ראש הפורום ומפריך הנחה זו. "הארגונים החברתיים", אומר אלבשן, "מוצגים ככלי במשחק הדמוקרטי, אך במובן מסוים זהו כלי אנטי דמוקרטי". מדוע? כי לדעתו הארגונים "מרבים להצביע על המערכת הפוליטית המסואבת, כביכול, אך הדבר יוצר דה-לגיטימציה למערכת הפוליטית וכתוצאה מכך אנשים רבים הדירו את רגליהם ממנה. כשנוצר ואקום במערכת נשאבו אליה אנשים שבלשון המעטה הם אינם ראויים והמצב רק החמיר." כולנו חייבים להיות אסירי תודה לאלבשן, שהצטרפותו למפלגת העבודה מחזירה את הלגיטימציה למערכת הפוליטית ומחזקת את הדמוקרטיה הישראלית. צעד קטן לאלבשן – צעד גדול לדמוקרטיה הישראלית.

לבסוף שתי עצות לאלבשן שעשויות להיטיב עם הדמוקרטיה הישראלית שהוא כה חושש לגורלה וגם להיטיב איתו. כשאתה אוחז בעמדה נזילה ואופורטוניסטית של צדק ואמת, תיקח בחשבון שלפעמים – רק לפעמים – הציבור מואס בזגזגנים פוליטיים וזליגים אידאולוגיים. שנית, הדרך לפיסגה אינה חייבת להיות כרוכה בהכפשה והטלת רפש באחרים. אחרות ואחרים הפועלים מתוך רגש אחריות וסולידריות והסבורים שגם ליושרה אישית והוגנות עדיין יש מקום בחיים הפוליטיים. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.