טלוויזיה אלטרנטיבית בחצור הגלילית

משה קריף

בהגינותם, הודו עיתונאי התקשורת שלנו שהתקבצו גם השנה לסקר את פסטיבל הטלוויזיה בראש פינה שהם בגדר אורחים בלבד, בתחתית רשימותיהם המפורטות הוסיפו את הפסקה הברורה כל כך, "העיתונאים היו אורחי הפסטיבל".
לשאול קמיסה, ראש מועצת חצור, וצוות עובדיו המסור, לך תדע אם קיבלו את שכרם במועד, לא עמדו משאבים שכאלה. ובכל זאת מלאי רצון טוב ואינספור יכולות אירחו השנה בחצור בפעם הראשונה דיון חשוב אודות השידור הטלוויזיוני בישראל.
במלוא כוחה ,בלהט ובלב מורתח יזמה אביבית קרקו יוזמת המיזם הייחודי, שינוי. אם לחמישה, מובטלת שהביטה כל שנה מחדש כיצד הופכת ראש פינה בסוף שבוע אחד לאפופת הוד טלוויזיוני, שאלה למה לא אצלנו, גם כאן בחצור?
יוזמה צנועה וחזון גדול קמו השנה והפכו ביום שישי האחרון את המתנ"ס המקומי ל"פסטיבל ראש פינה בחצור 2005".
דוק של התרגשות נח על עשרות האנשים שהתקבצו בבוקר יום שישי בחצור הגלילית.


בניגוד לדיונים שהתקיימו בראש פינה אודות מקומם של תוכניות המציאות הטלוויזיונית, בחצור ביקשו לברר מדוע משדרים לנו מציאות כה מנותקת מהווייתם של ישראלים כה רבים.
בחצור התכוונו ללמוד ולגעת בנושאי הליבה של השידור הטלוויזיוני בישראל של 2005. לנסות ולהבין למשל כיצד זה זוכים שנה אחר שנה זמרים מהפריפריה החברתית והתרבותית של ישראל בתוכנית כוכב נולד. האם מדובר כאן בשינוי חברתי בלב ליבה של צפיית השיא או אולי פשוט מדובר בשיקול כלכלי טהור ולפיו למדו זכייניות הטלוויזיה שכלכלת שוק פירושה השוק הקרוב והמקומי על העדפותיו המוסיקליות.


בניגוד למשתתפים אחרים בפסטיבל ראש פינה להתכנסות בחצור הופיעו קברניטי הרשות השניה בהרכב הכמעט מלא. הם הבינו ומבינים את החשיבות שיש להצגת החברה הישראלית על כלל שבטיה כחלק מתנאי הזיכיון שהם נתנו כעת לצמד זכייניות לעשור הקרוב.
יום למחרת הטיחו בהם בעלי ההון בראש פינה את מיותרות נוכחותם והפרעתם ואנחנו מצידנו תלינו בהם אחריות ל"צדק חלוקתי" במשאבי השידור.
מול דימונה, הציבור הערבי, ואוכלוסיות נעדרות אחרות תבענו מהם את העמידה על משמר המכרז וחלק מאיתנו אף העריך שקרבת ההון אצל השלטון תטרוף גם היא את כוונותיהם הטובות.


לשאול קמיסה ולאנשי חצור הגלילית ולנו יש עכשיו שנה שלמה להתכונן למסורת שהתחלנו ביום שישי האחרון, "הפסטיבל לטלוויזיה אלטרנטיבית בחצור הגלילית", המפעל קם והיה לעובדה.
אני למדתי שוב שאסור לנו להמתין עד בוש ליד הכניסה ולהמתין לפירור טלוויזיוני כזה או אחר. צריך לשלב, מזרחים, רוסים, ערבים, דימונה וחצור ולכונן את השוק הטלוויזיוני שלנו, אין ססגוני ,מרתק ונכון ממנו.


כשסיימנו בחצור התעוררו בראש פינה עיתונאים סקרנים ומשתתפים אחרים בקימה מאוחרת. מכוניות הדורות ממונעות ארבע על ארבע נושאות טלאנטים, זכיינים גלשו לאיטם לקפה מהביל עם עיתונאי מדווח ומתארח בראש פינה. בשנה הבאה, הפטרנו, הם בוודאי ידווחו על האלטרנטיבה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.