שביתה נגד קונקס בשבדיה

עמי וטורי

קונקס הינה חברת ענק צרפתית המתמחה באספקת שירותי תחבורה ציבורית באמצעות זיכיונות לתפעול מערכות תחבורה עירוניות. גם בארץ יש לה ייצוג והיא זכתה במכרז לאספקת שירותי תחבורה ציבורית באזור אשדוד.

בשטוקהולם העניקה העירייה לקונקס ב 1999 (תחת קואליציה עירונית של מפלגות המרכז והימין) את הזיכיון לתפעול מערכת הרכבת התחתית של מטרופולין שטוקהולם. התשתית עצמה נותרה בבעלות העירייה וכל עובדי חברת התפעול העירונית נשכרו מחדש ע"י קונקס במסגרת אותו הסכם קיבוצי.

קונקס זכתה במכרז לתקופה של 10 שנים עם אפשרות לבחינה מחדש של המכרז בשנת 2006.

בינתיים התחלפה הקואליציה בעירית שטוקהולם בקואליציה של מפלגות השמאל התקועות עם החלטתה של הקואליציה הקודמת.

קונקס חתומה על הסכם קיבוצי תקף  עם איגוד עובדי התחבורה והתשתיות השבדי (האיגוד הרלוונטי) האיגוד אינו יכול לכן לשבות אם לא הוכח שקונקס מפירה את ההסכם הקיבוצי. במקביל חבר חלק ניכר מעובדי הרכבת התחתית באיגוד הסינדיקליסטי הרדיקלי (איגוד מקצועי אנרכיסטי שיש לו כ 7000 חברים בשבדיה).

התקרבות  המועד לבחינה מחדש של ההסכם וחוסר האהדה הגלוי של חלק ניכר מחברי מועצת העיר שטוקהולם הכניס את הנהלת החברה לעצבנות מרובה. "מועדון" 119 (האיגודים השבדים מחולקים ל"מועדונים") הוא המסגרת של עובדי הרכבת התחתית בשטוקהולם. יושב הראש של מועדון 119 פר יוהנסון מקורב לאיגוד הסינדיקליסטי והוא הרבה לתקוף את קונקס על העדר השקעה מספקת בבטיחות.

הנהלת קונקס בשבדיה טענה שיוהנסון חשף מידע עסקי סודי שהוא אומנם זכאי לקבל מתוקף תפקידו אך לא להפיצו ברבים מתוך כוונה לפגוע בחברה ולגרום לכך שתאבד את המכרז.

ב 29.9.2005 פיטרה קונקס את יוהנסון באשמת "הפרת חובת הנאמנות של עובד לחברה". קונקס טענה שאין מדובר בפיטורים הנובעים מתפקידו של יוהנסון מאחר שהוא פגע במזיד בחברה באופן שאינו מתחייב מתפקידו. איגוד עובדי התחבורה טען שיוהנסון פעל במסגרת תפקידו ולכן מדובר כמובן בהפרה של ההסכם הקיבוצי. מאחר שהמצב המשפטי לא היה חד משמעי פתח האיגוד המקצועי בצעדים משפטיים להוכחת טענתו ובמקביל החל בסדרת צעדי מחאה שביצועם אינו מהווה הפרה של ההסכם הקיבוצי. צעדים אלו כללו הפגנות וקמפיין תקשורתי נגד קונקס שלטענת האיגוד השבדי מתאפיינת בנטייה להעסקה פוגענית במדינות שאינן נוהגות עימה בקשיחות הראויה.

בשבוע האחרון הגיע האיגוד למסקנה שצבר די ראיות לכך שקונקס הפרה את הנורמות המקובלות של ההסכמים הקיבוציים השבדים (בין השאר הודות לפליטת פה בתקשורת של אחד ממנהלי החברה שאמר שיוהנסון פגע בחברה במסגרת עבודתו כנציג האיגוד המקצועי.) האיגוד הכריז על שביתת אזהרה "פוליטית" בת 24 שעות.  שתהווה צעד ראשון לקראת צעדים חמורים בהרבה. (שביתה "פוליטית" מוגדרת בשבדיה כשביתה המוכרזת על נושא פוליטי עקרוני ולא על תנאי העבודה או השכר.) במקביל האיגוד הסינדיקליסטי מבצע שביתה משלו שהביאה לכך שקרוב לשליש מהרכבת התחתית של שטוקהולם משותקת. קונקס לדעת פרשנים רבים הסתבכה בסכסוך שעלול לעלות לה באובדן הזיכיון.

ברמה הארצית פרשת קונקס ופרשת ווקסהולם מכרסמות מאוד באהדה בשבדיה לרעיון האיחוד האירופאי (קונקס נתפסת כחברה זרה המייבאת נורמות פסולות). סקרים אחרונים מצביעים על תיקו בין מפלגות השמאל המסורתיות ומפלגות המרכז ימין כאשר מפלגה המתנגדת לאיחוד האירופאי ("רשימת יוני) מהווה לשון מאזניים ומסוגלת להעניק רוב למי שיתמוך בדרישתה לחברות מוגבלת של שבדיה באיחוד האירופאי. הרשימה נחשבת לקרובה יותר לגוש השמאל ויש לה ע"פ הסקרים כ 4% מהקולות (אחוז החסימה בשבדיה עומד על 4%).  עד לבחירות יש כ- 10 חודשים אולם הסוציאל-דמוקרטים השבדים כבר פתחו במתקפת תעמולה כנגד "מפלגת המתונים" (השמרנים) בטענה שאינם מחויבים מספיק למודל התעסוקתי השבדי ולא ניתן לסמוך על מפלגות המרכז שיבלמו את מפלגת "המתונים" במסגרת קואליציית מרכז ימין.     

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.