חצץ חם חצץ קר

איציק ספורטא

בימים האחרונים אני חש שאני נמצא באיזה קטע מתוך אחד הסרטים של חבורת מונטי-פייטון. בקטע הזכור לי, כמובן לא במדויק, יושבים ארבעה הנראים כאצילים בכורסאות גבוהות במה שנראה אחד הקלאבים של החברה הגבוהה ומספרים את תולדות חייהם. הראשון אומר כשהייתי ילד גדלנו במערה ובקושי היה מה לאכול. אומר לא השני, אתם הייתם עשירים לעומתנו אנחנו גדלנו בבור באדמה ואכלנו חצץ חם. השלישי אומר, אתם הייתם במצב טוב לעומתנו אנחנו חיינו בבור באדמה ואכלנו חצץ קר, וכו`.

עכשיו אנו למדים שמופז גדל בעוני, "חותכים עבה ומורחים דק", ושנתניהו, לדברי מופז, גדל בעושר, כפית זהב. אני יכול גם לשחזר את תולדות חייהם של ייתר המתמודדים ואז אולי לקבוע את מדד החצץ החם כדי לקבוע מי סבל יותר. האתניות חשובה, זה מוכח בדיונים הציבוריים פעם אחר פעם, עכשיו אנו מגלים שהמוצא המעמדי גם הוא הפך לחשוב. המעניין הוא שחלק ממעלי הטענות  עושים זאת באופן אופורטוניסטי לחלוטין. בחלק גדול מן המקרים אין העבר מורה דרך לעתיד אלא נקודת ציון שבאה גם להראות עד כמה המועמד, במקרים רבים, בכוחות עצמו התגבר על קשיו, זכור במיוחד סיפור חייו של מאיר שטרית שמשך עצמו בציצית שערו ונחלץ מעוניו בזכות יכולותיו.

בים הסיפורים נשאר דבר אחד חשוב מה עשה המועמד בעבר ומהן תוכניותיו לעתיד בנושאים האמורים. לא בדיוק מעניין אותי מה עבר על מופז בילדותו מעניין אותי שהוא היה שותף למדיניות ממשלתית שפגעה במאות אלפי אזרחים. לא מעניין אותי מה עשה סילבן שלום בילדותו מעניין אותי שהוא היה זה שהחל בקיצוץ המאסיבי בקצבאות ילדים והבטחת הכנסה, ותוכניותיו היו הקדמה למדיניות של נתניהו, ועוד. השאלה מרכזית היא מהי זהותו האתנית והמעמדית של האדם היום כפי שהיא מתבטאת במדיניות אותה ההוא מציע, או בתפיסת העולם שלו. איני מניח מראש שזהותו השיוכית של אדם קובעת בלעדית את תודעתו. אותם מועמדים צריכים להוכיח באותות ומופתים שהם לא משתמשים בסימנים מוכרים כדי לצבור אהדה ובאותה עת להמשיך ולהחזיק בדעותיהם שאין להם קשר לאותם מאפיינים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.