אבטלה, בזבוז, 20 מיליון

איציק ספורטא

מהי עבוד מתאימה? שרות התעסוקה יכול לבטל את הזכות לדמי אבטלה לעובד שאינו מסכים לקבל עבודה מתאימה. ההגדרה של עבודה מתאימה השתנתה עם השנים וכיום כמעט כל עבודה מתאימה לכל אחד. רותי סיני מביאה את סיפורה של דפנה אופיר ששרות התעסוקה קבע שעבודה בערב היא העבודה המתאימה לאישה המגדלת שלושה ילדים לבדה. "לדברי אופיר, הפקידה הסבירה לה כי היא חייבת לרשום לה "סירוב", משום שמופעל עליה לחץ לעמוד ביעדים מספריים (הפקידה הכחישה את הטענה בבירור שערכה עמה מנהלת אגף פניות הציבור בשירות התעסוקה)". למזלה בהשפעת בית הדין הארצי לעבודה הוסכם בשרות התעסוקה לבטל את הסירוב "זאת , מבלי שהסכמה במקרה זה תהווה תקדים".   זאת להזכיר רק 20% מן המובטלים מקבלים את דמי האבטלה. כך שהמדינה בלי להודיע מפורשות מבטלת את המוסד החשוב הזה. הוא חשוב כי הוא נועד לאפשר לאנשים שעבדו ורוצים לעבוד להתקיים ברמה סבירה במעבר בין מקומות עבודה. בנוסף ישנה ההכרה ששוק העבודה אינו פועל כמו שכתוב בתיאוריה. אזרחים ללא עבודה זקוקים לזמן, ויותר מכך דמי האבטלה מאפשרים לעובדים לא להיכנע לתכתיבים של מעסיקים. אבל זה לא בדיוק מעניין את שרות התעסוקה שמתגמל את עובדיו על עמידה ביעדים שלא בדיוק עוזרים לעובדות ועובדים.

במוסף הכלכלי של הארץ בזבזו בסוף השבוע שני עמודים שלמים כדי לכתוב את המובן מאליו. בכתבה בשם "כך תעבור את הבחירות בלי להיכנס לכלא" מייעצים הכותבים שש עצות מעשיות לשואפים להיבחר לכנסת. הנה שתיים מהן "אל תגייס תרומות אסורות", ו-"אל תיתן שוחד". כנראה שלא היה לשני הכותבים מה לכתוב ואז עלו על הרעיון הזה ומתחו אותו כמסטיק על שני עמודים. לחילופין נראה שמבחינתם כולם רמאים ואם כך בו נזכיר להם לא לרמות ובגלל שאנחנו (הם) כותבים ב"הארץ" הכל יבוא על מקומו בשלום.

אחרי שהושקעו 20 מיליון שקל בבנין באשקלון שהיה אמור להיות מאוכלס על ידי אלו שישבו בכפר דרום, הללו חזרו בהם מהסכמתם להתגורר שם ומבקשים לעבור לאחת ההתנחלויות בגדה. לדעתי יש לספק את הדירות הללו לאנשים ללא דיור. בכלל חשבתי שכך אפשר יהיה לפתור את בעיותיהם של חסרי דיור רבים. בישראל חסרות דירות רבות לדיור סוציאלי, לעומת זאת יש משאבים רבים כדי לספק את צרכי הדיור של המשפחות שפונו מעזה, יש לבקש מהם להסכים, ולאחר שהושקעו הכספים לסרב, ואז להעביר את הדירות לאילו שאין להם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.