האח של ואבטלה

איציק ספורטא

אז מה אתם/ן מצפים/ות שאכתוב משהו על הדברים של האח של הנשאר הפורש ההולך קדימה או אחורה, תשכחו מזה. חבל לבזבז מילים על דברי הבל, שישוו את עמיר פרץ לפרנקו, לפלנגות למה שהם רוצים, העיקר הוא שבמדינת ישראל תהיה ממשלה אשר מטרותיה הן צדק חברתי ושלום, בלי היסוסים ובלי התחמקויות.

כמידי חודש פורסמו נתוני האבטלה ונמצא ששיעור המובטלים הוא כעת 8.9% נראה טוב לעומת העבר הקרוב אבל רע מאוד לעומת העבר היותר רחוק. רק לסבר את העין בשנות השבעים לא עלתה האבטלה על 4% (כמה שנים עד שנגיע לכך אם בכלל). גם ב-95 היה אחוז המובטלים 6.3% ומאז עלינו ועכשיו ישנה ירידה מסוימת.

אי אפשר להתעלם מהירידה באבטלה אבל באותה עת אי אפשר להתעלם מכך ששיעור הגברים המובטלים עלה ל-8.6%, ומהעלייה של אלו המועסקים חלקית שלא מרצון ששיעורם עלה מ-5.6% ל-5.8%. אם נוסיף עובדים אלה לאלו המובטלים לא נגלה שיפור ניכר באלו שנמצאים בתת תעסוקה (389000 עובדות ועובדים). כמו כן על פי הדיווח הזה לא ידוע לנו מה שכרם של המועסקים החדשים. מדידת האבטלה אכן מציגה בקירוב את מצבם של האזרחים. אבל בשוק עבודה שבו אנשים רבים משתכרים שכר נמוך, שבו העובדים חלשים והמעסיקים הם נביאי הקידמה, לא מספיק להתבונן רק במדד זה. רק מכלול של מדדים מציגים את התמונה בשלמותה, והמצב לא מזהיר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.