הפילוסוף שלא היה לוחץ את היד של עצמו

יוסי דהאן

לפני כשבועיים פורסם במוסף "הארץ" ראיון שערכו דרור משעני ואורליה סמוטרייז עם הפילוסוף היהודי אלן פינקלקראוט – "הם לא מסכנים הם מוסלמים". בראיון אמר, בין היתר, הפילוסוף היהודי את הדברים הבאים: "בצרפת היו רוצים מאוד לצמצם את המהומות האלה לממד הסוציאלי שלהן, לראות בהן מרד של צעירים מהפרוורים נגד המצב שבו הם נמצאים, נגד האפליה שממנה הם סובלים, נגד האבטלה.הבעיה היא שרוב הצעירים האלה הם שחורים או ערבים, בעלי הזדהות מוסלמית. יש הרי בצרפת גם מהגרים אחרים שמצבם קשה – סינים, ויאטנמים, פורטוגזים – והם לא לוקחים חלק במהומות. ברור אם כן כי מדובר במרד בעל אופי אתנו-דתי".
בעיתון הצרפתי "לה מונד" תרגמו מבחר מאמרותיו של פינקלקראוט. קמה מהומה וארגון הפועל נגד הגזענות קיבל החלטה לתבוע את פינקלקראוט על "גזענות והסתה לשנאה".

בעקבות הסערה התנצל פינקלקראוט ואמר שהוא לא היה מוכן ללחוץ את היד לאדם שהציטטות ב"לה מונד" יוחסו לו. לעומת זאת זכו אמרותיו של "האיש החכם והאמיץ" לשבחים לא מעטים מהטוקבקיסטים הישראלים של המאמר ב"הארץ".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.