מדוע לא השתתפתי בועידת העשוקים

יצחק (ג`קי) אדרי

תמליל שיחה של אורלי נוי עם הפעיל החברתי,יצחק ג`קי אדרי מדימונה ברדיו קול השלום.

שאלה: אתה לא השתתפת אתמול בועידת העשוקים שהתקיימה מול ועידת העסקים; מדוע?

תשובה: אני לא הייתי בועידת העשוקים כאקט של מחאה, לאור ההתנהגות הבוטה שהייתה שם בשנה שעברה, בפרט השנה, לפי עניות דעתי, לא צריכים לתת אפשרות לשום אדם להביע את דעתו בועידת העשוקים, ואחרי דקה להיכנס לועידת העסקים וליצור עוד עשוקים חדשים במדינה.

שאלה: אבל הרי כל הרעיון של הועידה האלטרנטיבית הזאת, שגם נערכת מול אותו מלון שבו מתקיימת ועידת העסקים, הוא להביא את הקולות האלה לאוזני משתתפי הועידה היוקרתית ההיא; מדוע לא להיעזר בסוכנים שמביאים את קולות העשוקים לתוך ועידת העסקים?

תשובה: אני חושב שהגדרת אותם בצורה הטובה ביותר, כסוכנים. לא ייתכן שאדם שבמהלך הקריירה הפוליטית והעסקית שלו קיבל כל כך הרבה החלטות שלמעשה יצרו את העשוקים יקבל במה, ואחרי דקות הוא ייכנס לאותם ארמונות פאר ויגיד את דברו, כשהוא מנצל את ההיבט הפוליטי שיש כרגע במדינת ישראל, שכולם מצטיירים כחברתיים. אני חושב שדווקא השנה הזו, בפרט לאור הבחירות שעומדות בפתח ולאור התופעה החיובית שהשיח הציבורי מתמקד היום בנושא החברתי, אסור לאפשר להם לדבר. מי שצריך לדבר בועידת העשוקים הם רק אנשים שנפגעו מאותם אנשים שיושבים בועידת העסקים, ולבוא ולאפשר לפוליטיקאים ולאנשי כלכלה לבדר אל העשוקים- אני הייתי דורש מהם בתמורה לאפשר לנו להיכנס לועידת העסקים ולהביע את דעתנו. אם זה לא הדדי, זה צריך להיות חד-סטרי.

שאלה: אבל החרם הטוטאלי הזה לא יפגע בסופו של דבר במאבק החברית עצמו? אתה הרי יודע שאין למאבק סיכוי אם אין מאחוריו גב גם של אנשים מהסוג שאתה מדבר עליו.

תשובה: ההיפך, אני חושב שלאורך השנתיים האחרונות רוב השיח הציבורי הותנה וקיבל את החיים שלו מפעילות של פעילים חברתיים שעבדו קשה כדי ליצור תודעה ציבורית מבלי לקבל סיוע משום מערכת` פוליטית. הם נלחמו, הלכו להפגנות, עמדו בצמתים, הביעו את דעתם מעל לכל במה, אי-אפשר לומר היום שהשיח החברתי הוא תוצאה של דיאלוג עם בעלי ההון או עם פוליטיקאים. לא! אני מתנגד לזה מהסיבה הפשוטה, שמי שיצר את השיח החברתי הוא כל הפעילות בפורומים, פעילות של אנשים שהביעו את דעתם ויצאו מתוך כאבם להביע את המחאה שלהם, וכך נוצר מצב שהשיח המרכזי היום הוא שיח חברתי. בטח שהשיח המרכזי הזה לא נוצר הודות לפרופ` ברוורמן.

שאלה: אתה מרגיש שמובילי המאבק החברתי בזירה הפוליטית "מוכרים" אותו בזול?

תשובה: במחיר זול מדי, ואני רוצה כאן להביע בצורה ברורה את דעתי נגד הפרופ` אבישי ברוורמן, נשיא אונ` בן-גוריון, שהוא ורק הוא מנע את הקרנתו של הסרט "זהב לבן עבודה שחורה" במדרשת שדה בוקר, הוא מנע מאיתנו לקיים את הכנס, והיום הוא בא לדבר אלי חברתית. את זה אני לא מקבל בשום-אופן. כי מי שמנע ממני להקרין את הסרט, מי שמנע ממני להביע את דעתי על העוולות של עובדי הקבלן, זה אבישי ברוורמן, ואם הוא לא אפשר לי אז להקרין את הסרט ורמס את הזכויות שלי, אני לא חושב שאני צריך לתת לו במה בועידת העשוקים, ועוד לעמוד ולדבר לידו שכם אל שכם.

שאלה: ההתנגדות הנחרצת הזאת שלך לברוורמן פוסלת מבחינתך את עמיר פרץ כאופציה ריאלית בגלל החיבור שלו לברוורמן?

תשובה: אני קטונתי מלפסול אנשים, אבל את שומעת מתוך נימי נשמתי כעס גדול על אותם אנשים. אם היום אני לא אאבק על זכויות עובדי הקבלן, עבור מחמוד ולודמילה וולרי ויוסף וז`ורז`ט ויעקב, אני יודע שמחר, אחרי שהם ייבחרו, הם ישכחו אותנו. ואני לא מוכן להיות שקוף לחברה, אני לא מוכן להיות שקוף לשלטון, אני לא מוכן להיות שקוף לממשלה, אני אדם חי, נושם, ויש עוד אלפים כמותי. ואם אנחנו לא ננצל עכשיו את השיח הציבורי החברתי  למען אותם אנשים שאין להם במות לדבר בהם, אנחנו חוטאים למאבק, אנחנו חוטאים לנפש הדמוקרטית שלנו. זה הזמן להעביר ביקורת חברתית קשה ביותר, אבל אני לא פוסל אף-אחד.

שאלה: כאחד האנשים שהובילו את המאבק הזה אתה ודאי יודע שאין לשיח החברתי ערך אם הוא נשאר בגדר שיח וירטואלי בלבד ואם הוא לא מיתרגם לעשייה פוליטית. אתה לא חייב את הברוורמנים כדי לקדם את השיח הזה לכדי עשייה קונקרטית בפועל?

תשובה: תראי, באותה מידה אני יכול לומר מהצד שלי כאזרח שאין ספק שאנשים כמו ברוורמן יכולים להתניע מהלכים חברתיים לטובת כלל החברה הישראלית, אבל את צודקת בדבר אחד: לפי עניות דעתי אנחנו נמצאים היום בשלב שבו כל המאבק החברתי צריך לעבור לכותלי כנסת ישראל. אנחנו צריכים להעביר את המחאה שלנו למקומות שבהם מתקבלות ההחלטות. אני, ברמה האישית שלי, מאמין שבשבוע הקרוב אני אקבל החלטה, כי הייתה לי תובנה מאד חשובה במאבק החברתי, שזה דבר מעולה שיש מאבק חברתי, אבל את צודקת- צריכים להעביר אותו ממצב וירטואלי, מצב של כתיבת מאמרים, למצב של לנסות לפחות להיכנס לתוך כותלי הכנסת ולהעביר את הזעקה שלנו יום-יום, שעה-שעה.

שאלה: כלומר אנחנו נמצא אותך בתוך המערכת הפוליטית בבחירות הבאות?

תשובה: אני מאמין שכן. יש לנו חלון הזדמנויות נדיר בשיח במדינת ישראל. היום השיח הוא חברתי, מחר השיח יכול להשתנות מיד לתחומים אחרים. לכן אני קורא לכל אדם שיש לו נפש חברתית להירתם לשיח החברתי, לכמת אותו לתנועה פוליטית, בכדי שתהיה לנו הבמה בכנסת להביע את כאבם של אלפים שאיש לא שומע והם שקופים לחברה הישראלית.

שאלה: אתה תתמודד בתוך אחת המסגרות הקיימות, או שתיצור מסגרת חדשה לצורך העניין הזה?

תשובה: אני יודע שאני אלך למסגרת שהיא מסגרת נטו חברתית. כשאני אקבל את ההחלטה להיכנס לחיים הפוליטיים אני אעמוד בפני כולם ואומר: אני נכנס לחיים הפוליטיים כאדם עני, אני אשרת את החברה הישראלית, ואני אסיים את החיים הפוליטיים שלי כאדם עני, מפני שאני לא רואה בכניסה לכנסת או לפוליטיקה שדרוג מעמדי או כספי. מי שיאמץ את הבסיס הרעיוני שלי, אני אחבור אליו ואבקש את עזרתו.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.