במערבולת הספינים ותובנות של סוציולוג מקורי

יוסי דהאן

אחד היתרונות של תקופת בחירות הוא שהאזרחים לא צריכים להתאמץ במיוחד לראות מבעד לספינים התקשורתיים את סדר היום המניפולטיבי הציני של פוליטיקאים המוכנים לעשות כל דבר על מנת להגדיל את יתרונם מול המתחרה. את חשיפת הספין עושים עבורם מאתרי הספינים המיומנים ביותר –  הפוליטיקאים המתחרים. דמעותיו של שר הבטחון, עם בוא הזכרון על פרוסת הלחם בילדותו, הופכות למשל ושנינה בעיני מתחריו בליכוד. זכרונות ילדותו של שר החוץ העממי בבאר שבע מעוררים גלי צחוק.  האיום האירני, שהולך ומתעצם לקראת הבחירות, נחשף כאיום סרק לצורך הסטת האג`נדה החברתית לסדר יום בטחוני. נזיפה של ראש הממשלה החברתי ברמטכ"ל ובשר הבטחון שבאו לבקש ממנו את הגדלת התקציב הבטחון, נחשפת כספין על ידי שר הבטחון המאשים אותו בשיקולים פוליטיים זרים. אפילו נגיד הבנק שהגיע אלינו לא מזמן ביבוא אישי של נתניהו אינו יכול לעמוד בפיתוי ומצטרף לחגיגת הספינים. הוא נחלץ לעזרת חברו הטוב ומצביע על כך שבעצם רבים מהעניים ראויים להיות עניים (deserving poor), אלה הם החרדים והערבים. ובכלל מצבם של העניים לא כל כך רע סבור סגן נשיא קרן המטבע הבינלאומי. 

זהו מבחר ספינים מצומצם מהגל השוטף אותנו, הגל יילך ויתגבר עם התקרב מועד הבחירות. הבעייה היא שעיתונאים לא מעטים מאסכולת אברמוביץ`-קריסטל-חסון האמורים מתוקף חובתם הפרופסיונאלית לחשוף את הספינים הללו הם מחולליהם המרכזיים.

שני מאמרים מעניינים התפרסמו אתמול במוסף הכלכלה של "הארץ": מאמר של משה שלו (עורך ומפיק עיתונים כלכליים מקצועיים) על הסכמי הסחר החופשי כקשר של המדינות העשירות להעשיר את עצמן ואת התאגידים הגדולים.

ומאמר של שגיא ינקו, מנהל האגף לכלכלה וחברה בהסתדרות החדשה, הכותב "העובדה שפריון העבודה השכירה (תוצר לשעת עבודה) עלה בשנתיים האחרונות (2005-2004) בשיעור מצטבר של 5.4%, ושהתמורה לעבודת השכירים ליחידת תוצר ירדה בשיעור של 4.9%, לא ממש שיכנעה את המעסיקים להעלות את שכר העובדים ולשתפם בפירות הגיאות הכלכלית הנוכחית" ינקו מציע נימוקים מדוע להעלות את שכר המינימום (גם של עובדות דרוזיות) וכיצד לעשות זאת.

וראיון מעניין על גלובלזיציה, טרור והמלחמה בעירק עם סוציולוג מקורי – זיגמונט באומן Zygmunt Bauman

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.