עוני וקרן המטבע

איציק ספורטא

עברתי כהרגלי על אתרי העיתונים באינטרנט, מצאתי שתי ידיעות עוקבות, האחת כותרתה חשש במשק משימור או עלייה בממדי העוני גם בשנה הכלכלית המוצלחת ב-2005, השנייה מזהירה מפני שינוי המדיניות הכלכלית. ומי המזהיר? קרן המטבע הבינלאומית.

ההיגיון שלי אומר שאם המדיניות הכלכלית הכל כך מוצלחת מייצרת עוני בממדים בינלאומיים, אזי חובה לשנותה. השינוי אינו יכול להיות רק קוסמטי, וגם אינו יכול להיות איזו תוכנית שמפתחים אותם גאונים שהביאונו עד הלום. כאשר בוחנים את מדינות הרווחה בישראל בולטת לעיין העובדה שחלק ניכר מהמדברים על העוני אימצו לעצמם את התפיסה הליברלית הרואה במדינה שוטר תנועה שנועד לאפשר לשוק לעבוד, ככזו אין למדינה אחריות כלפי אזרחיה. הפעולה שנועדה לעזור לאזרחים שנקלעו למצוקה נעשית כמתן צדקה, תוך מבחני אמצעים והכנסות שמבטיחים שחלק מהזכאים לא יזכו להטבות. צריך לחדש את התפיסה הרואה במדיניות הרווחה את העיקר, מדיניות שנועדה להבטיח חיים בכבוד ליושבי הארץ. מדיניות הרווחה אינה נספחת ותוצר של מדיניות כלכלית אלא היא שאמורה לכוון את המדיניות הזו. כיון שאין לי צפייה שבכירי האוצר יעשו זאת, צריך לאפשר למי שמבינים בנושא לפתח תוכניות ראויות, אנשים שלא יקבלו את התפיסה הכלכלית שמאלצת אותנו לתחום את טיעונינו במסגרת שנקבעה על ידה. זה כמובן לא יעשה.

כדי שיהיה לנו ברור ששינוי במדיניות אינו אופציה באים מומחי קרן המטבע הבינלאומית ומזהירים משינויי המדיניות הזו. צריך לזכור שנגיד בנק ישראל היה אחד מהם. כמובן שאותם מומחים הם אורחים לרגע שלא רואים כלום, יושבים ומשוחחים עם עמיתיהם באוצר ובבנק ישראל, וייתר אלו הרואים עצמם כקברניטי המשק, בבתי מלון מפוארים, ולאחר ימים מספר, ממליצים את המובן מאליו, כמו שעשו תמיד. סמיכות הידיעות מראה שכנגד העוני יציבו בפנינו את הדו"ח של הקרן, ואז מה נעשה? נמשיך לטעון את טענותינו ומנגד נשמע שאין דרך אחרת, ובסוף יהיה טוב, ואם לא אז העניים אשמים במצבם, ועוד דברים שאנו שומעים בשנים האחרונות.        

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.