בג"ץ קיום בכבוד, הקדמה

איציק ספורטא

מי שאוהבת ואוהב לקרוא טקסטים ימצאו עניין בפסיקת בג"ץ שדחתה את העתירה שעסקה בקיצוץ בגמלת הבטחת הכנסה. מזמן לא קראתי משהו שמקבל טענה ודוחה אותה באותה עת. בכלל תפיסת בג"ץ היא שיש זכות לכבוד מתוקף חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, אבל (גדול) הזכות לכבוד בנושא החברתי היא זכות לא לחיות ב"מחסור בלתי נסבל" או "מחסור קיומי". על פי זה כדי שבית המשפט יפסוק בנושא צריכים להתקבץ לפתחו ילדים נפוחי בטן, או חסרי בית הלבושים בלויים ומקבצים נדבות, כי בלעדי זה יתקשו השופטים להשתכנע שאכן נפגע כבודם של אנשים.

בכל זאת בעמדת המיעוט של א. לוי נאמרו כמה דברים ששווים התייחסות, להלן ציטוט אחד בתגובה לטיעוני המדינה בנושא מלכודת העוני: "מלכודות עוני" אינן נוצרות אך בעטיין של גמלאות המשמשות בהבטחת הכנסה. גישה זו טועה ומטעה. "מלכודות עוני" נוצרות גם – אולי אף בעיקר – כתוצאה מפעולתם המשולבת של גורמים רבים אחרים: "מלכודות עוני" נוצרות מקום שאין לכל גישה שווה לחינוך ולהשכלה גבוהה; "מלכודות עוני" נוצרות מקום שאין לכל גישה שווה לתשתיות בסיסיות; "מלכודות עוני" נוצרות מקום שאין נאכפים חוקי המגן בעבודה, שלא נשמר חופש ההתאגדות של העובדים ושנורמות העסקה פסולות ובלתי-חוקיות הופכות חזיון נפרץ ומקובל; "מלכודות עוני" נוצרות מקום שנקוטה הפליה בין בני-אדם על יסוד טעמים בלתי-עניינים, המלבה תחושות של ניכור וקיפוח. המשיבים לא טענו בפנינו – ממילא אף לא הוכיחו – כי ניסו את כוחם באמצעים אחרים בתחומים הנזכרים למניעת "מלכודות עוני", קודם שהחליטו על פגיעה בהכנסתם היחידה של כמה מן הקבוצות החברתיות החלשות ביותר בישראל". 

*בימים הקרובים נתייחס ביתר פרוט לפסיקת הבג"ץ. 

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.