על הלנת שכר, פינוי וגירעון

איציק ספורטא

רשויות מקומיות ערביות רבות אינן יכולות לשלם שכר, באיעבלין לא שולם שכר כבר שישה חודשים. איך אפשר לחיות בכבוד בלי שכר אני לא מבין. תשלום שכר נראה פתאום כאופציה לא כחובה חוקית ומוסרית. ידוע שהישובים הערבים הם היישובים העניים בישראל כך שגם ההכנסות שלהם נמוכות מה שמחייב את המדינה להתערב, מה שלא נעשה בצורה הראויה. מתברר שהפער בהכנסות ממיסים הוא בלתי נסבל בלקיה 244 שקל לתושב, בסכנין 1022 שקל ומועצה אזורית תמר מעל 68000 שקל. גם אם ניקח רק ישובים עירוניים נמצא שתל אביב ההכנסה היא מעל 6000 שקל לתושב. הכנסות אלה מאפשרות ליישובים לתמוך בתושבים ולהשקיע בחינוך ונושאים אחרים. הנה עוד גורם להגדלת הפערים בחברה הישראלית.

כל פעם שאני קורא על פינוי משפחות מבתיהן בגלל פיגור בתשלומי המשכנתא חמתי עולה. כך דווח: "2,000 משפחות מפונות מדי שנה מבתיהן בגלל פיגורים בהחזרי המשכנתא. מספר המשפחות שמתקשה בהחזר המשכנתא מגיע ל-70 אלף, מהן 16 אלף משפחות עם צווי פינוי – כך מסרו אתמול לוועדת הכלכלה נציגים של ארגונים חברתיים המטפלים במצוקות דיור. בוועדה נטען כי 50 אלף עולים זכאי דיור ציבורי מקבלים סיוע בשכר דירה, אך רבים מהם, לאחר הסיוע, ייאלצו לשלם יותר מ-60% מהכנסתם על הוצאות דיור ואינם עומדים בכך". זה מעצבן במיוחד כיון שמידי רבעון כאשר מדווח על רווחי הבנקים מוצאים שהבנקים מוחקים חובות במאות מיליוני שקלים. למי מוחקים חובות? בעיקר לאנשי עסקים, שלרוב הם לא מזי רעב. אני מציע לבנקים המתהדרים באחריות חברתית למחוק חובות לפחות באותה מידה לאנשים פרטיים שנקלעו לקשיים.

גם המדינה יכולה להגן על תושבים אלו על ידי כך שתבטיח שהבנקים לא ינצלו את כוחם הרב והתייחסו ליכולת של הלווים להחזיר את הכספים שהם חייבים. המדינה המקמצת במתן תשובה לבעיות העוני של ישראל דואגת לא לעמוד ביעדי הגירעון של עצמה:" המדינה תסיים את 2005, גם להערכת בכירי האוצר, עם גירעון נמוך בהרבה מהמתוכנן, 3.4% מהתוצר, 18.85 מיליארד שקל. עד לסיום השנה יש אמנם עוד שבועיים אבל כבר כעת ניתן לומר בוודאות: הגירעון בתקציב השנה יהיה רק 2.0%-1.7% מהתוצר – כלומר, 11.1-9.4 מיליארד שקל בלבד". הנה מצאנו לפחות תשעה מיליארד כדי לספק מעט מהדרוש למפוני הדירות ואחרים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. eli

    אם לא לפרסמו נתונים מדוייקים: לא תהיי משמעות לכתבות.

  2. eli

    אם לא לפרסמו נתונים מדוייקים: לא תהיי משמעות לכתבות.