על האויב הפנימי בתקשורת, בשבח הבטלה ונזקיה של תיאוריה צרפתית

יוסי דהאן

במגזין New York Review of Books  כותב Michael Massing  סדרת מאמרים ארוכה ומעניינת על העיתונות האמריקאית. במאמר הראשון תיאר מסינג את ההשתלטות של האגף הימני של המדיה האמריקאית הכולל בין היתר, את ביל אוריילי מרשת "Fox" ואת ראש לימבו, שדר הרדיו האולטרה ימני  המשדר למיליוני מאזינים ובלוגים קונסרבטיבים על שוק התקשורת הימני. במאמר הראשון הוא תיאר גם את הטקטיקות האגרסיביות של מימשל בוש להשתלט על המדיה בין היתר באמצעות שוחד עיתונאים.

במאמר שני זה, הוא מתאר כיצד עקרון "האיזון הקדוש" מעוות את הדיווח על מציאות. טענות הרפובליקנים המונעים משחורים להצביע זוכות לזמן ומקום שווים לאלה של מתנגדיהם.

מסינג מספר כיצד מדורי העסקים בעיתונים מדווחים בעיקר לאנשי עסקים על ניהול תאגידים והשקעות הון וכיצד העיתונים  נמנעים מלדווח על חייהם של העובדים. כיצד פספסו העיתונאים הכלכליים (למעט אחת) את שערוריית אנרון. הוא מביא את עדותה של Nancy Cleeland  כתבת העבודה של ה"לוס אנג`לס טיימס", שהתפטרה מעבודתה בשל תסכולה מעורכיה שלא גילו עניין בתחקיריה ובסיפורים עיתונאיים מעולם העבודה. מסינג מתאר כיצד הרדיפה אחר כספי המפרסמים גורמים למגזינים כמו Time לזנוח סיפורים על עולם העבודה. כיצד העיתונות האמריקאית הפכה את הדיווח על סלבריטאים לאובססיה, במקום לדווח על ההשפעות החברתיות של התרבות הפופולארית הם מדווחים על מפיקיה, סוכניה וכוכביה. כיצד המיזוגים התאגידיים גרמו לצמצום מספר כתבי החוץ של הרשתות האמריקאיות, צמצום ההוצאות (העלות של הפקת כתבות חוץ עולה פי שניים מעלות הפקת כתבות מקומיות) התורם להגדלת הרווח.  תום פנטון Fenton כתב CBS ותיק מציין כי הקיצוצים הללו גרמו לכך שסיפורים מרכזיים לא דווחו, למשל ההשפעה של כסף סעודי על הפוליטיקה במזרח התיכון, הקשר בין חברות נפט גדולות והבית הלבן, והצדדים האפלים שבפעולות הכורדים בעירק.

מסינג גם כותב על כשלונות הדיווח של העיתונות על המתרחש בעירק. מיד לאחר היבחרו של בוש לנשיאות לקדנציה. דיווח ההעיתונאים על הנפגעים האמריקאיים, אולם התעלמו לחלוטין מדיווח על נפגעים עירקיים (שהם לעיתים אזרחים תמימים הזוכים לכינוי טרוריסטים) שנפגעו מירי חיילי הקואליציה (בעיקר חיילים מפוחדים מפיגועי התאבדות במחסומים) או מידי אנשי ביטחון של חברות פרטיות. העיתונאים האמריקאיים לא מדווחים על תקריות כאלה ועל אירועים אחרים המתרחשים בעירק כיוון שהם אינם יודעים את השפה, וכן כיוון שהם אינם מעוניינים להצטייר בעיני הציבור האמריקאי כאנטי פטריוטים.  

Paul Lafargue החתן של קרל מרקס, היה מתנגד חריף של השיטה הקפיטליסטית, אך שלא כמו מרקס הוא לא סבר שיש לשנות את יחסי הייצור בין הקפיטליסטים לפרולטריון, אלא דרש לבטל את עולם העבודה. לדעתו בחברה קפיטליסטית עבודה היא המקור לניוון אינטלקטואלי, הוא לעג לזכות לעבודה וסבר יש לעמוד על הזכות לקרוא ולנמנם, לחגוג ולעשות אהבה, הזכות לפנאי אין סופי.

 לזכות להתבטל יש מסורת ארוכה המתחילה באריסטו ועוברת דרך ברטרנד ראסל. כמה מההוגים המקוריים ביותר היו בטלנים, דיקרט וולטר בנג`מין.

במגזין "Nation" יש סקירה מאת  Austin Kelly    על שני ספרים חדשים. הקוראים להצטרף למחנה הבטלה והפנאי:   Tom Hodgkinson "How to be Idle" קורא לכינון משטר של בטלה החיוני לאושר נפשי ורווחה חברתית.

בספר השני, של קורין מאייר bonjour laziness  כותבת המחברות שאם עובדים מאמינים בתאגידים הם חיים באשליה, אם הם סבורים שהמשרות שלהם בטוחות הם טפשים ואם הם חושבים שהם יוכלו להסתדר בחיים אם הם יעבדו קשה הם לא שפויים. היא מציעה לעובדים להתחזות שהם עובדים.

ריאיון במגזין השבועי של ה"ניו יורק טיימס" עם הפילוסוף הצרפתי ז`ן בורדיאר על המהומות בצרפת שרק יילכו וידרדרו לדעתו. כרגיל גם הריאיון הזה מלווה בכמה אמירות סתומות "צרפת היא ארץ, אמריקה היא מושג". הפילוסוף הצרפתי חוזר על הקביעה שהדימויים התקשורתיים הם "אמיתיים" יותר מן המציאות. למרות התנגדותה של צרפת למלחמה בעירק, הוא אומר, היא מצדדת בעמדת ארצות הברית. והמראיינת שואלת בצדק את הפילוסוף האם הוא לא חושב שחשיבה פשטנית כזו גורמת לאנשים רבים להתעייף מתיאוריות צרפתיות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.