דו"ח העוני הסביבתי 2005

יוסי דהאן

עמותת "אדם טבע ודין" הגישה הבוקר, יום ראשון, ה-18.12.05, לנשיא המדינה, מר משה קצב, את דו"ח העוני הסביבתי לשנת 2005.

דו"ח העוני הסביבתי לשנת 2005 משקף איך נראים החיים שלנו, איך נראית  הסביבה שבה אנו חיים. (לקריאת הדו"ח לחצו כאן)

התמונה העולה מן הדו"ח קשה מאוד, חמורה מאוד ומדאיגה מאוד.

הממשלה ממשיכה לתת מענקים בסכומי ענק לשורה של מפעלים המזהמים את הסביבה, למרות שאלו עוברים על החוק – כך קובע "דו"ח העוני הסביבתי" שהגיש הבוקר (ראשון) הארגון הסביבתי "אדם, טבע ודין" לנשיא המדינה, משה קצב. לפי הדו"ח, בחמש השנים האחרונות הוענקו יותר מחצי מיליארד דולר כמענקי מדינה למפעלים החורגים מהזיהום המותר להם לפי רישיונות העסק שלהם. הדו"ח מתבסס על נתוני המשרד לאיכות הסביבה. בין המפעלים המזהמים נמנים מפעלים גדולים, כגון מכתשים ותרכובות ברום ברמת חובב, מפעל של חברת "טבע" ברמת חובב, מפעלי ים המלח, ומפעל של חברת עלית.

לפני חודש השלימה ועדת הכלכלה של הכנסת את ניסוחה של הצעה מתנה מענקים ומימון ממשלתי למפעלי תעשייה בשמירה על איכות הסביבה. וועדה אישרה את הבאת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית במליאה, אך זו עדיין לא הובאה להצבעה. את ההצעה יזמו חברי הכנסת איתן כבל (עבודה), אילן לייבוביץ (שינוי) ולאה נס (ליכוד). בין משרדי הממשלה השונים לחברי הוועדה התגלעה מחלוקת בשאלה, האם להתנות סיוע גם בשמירת המפעל על חוק שכר מינימום וברישיון עסק תקף, כפי שדרש משרד המשפטים.

הדו"ח גם מצביע על כישלונה של הממשלה בטיפול בפסולת. מדי שנה בשנה מוטמנת בישראל פסולת במשקל 5 מיליון טונות. הממשלה נמנעה מהרחבת שיעור המחזור או מפעולות לצמצום ייצור הפסולת. ההטמנה כורכה בנזק כלכלי עצום, הנאמד ב-200 מיליון שקל בשנה – בין השאר בשל זיהום מי התהום, מפגעי ריח, ואובדן ערך קרקע כתוצאה מניצולה להטמנה.ממשלת ישראל גם כשלה בטיפול בפסולת בניין, ו-85% מפסולת זו מושלכת באתרים פירטיים. מלבד הקבלנים שאינם ממלאים את חובתם להעביר את הפסולת לאתרים מורשים, מאשים הדו"ח את הרשויות המקומיות בכך שאינן פועלות לאכיפת החוק.

הדו"ח מדגיש, כי הקורבנות העיקריים של הבעיות הסביבתיות הם בדרך כלל אוכלוסיות מוחלשות, ויישובים ערביים ובדוויים. מהדו"ח עולה כי הציבור הישראלי מודע לחומרת המצב הסביבתי, ולפי סקר שערך מכון "דחף" בשביל עורכי הדו"ח, 62% מהציבור הישראלי סבורים שמי הברז אינם נקיים ו-72% אומרים שהם שותים מים מינרלים או מסוננים. זאת על אף שהעלות של מים מינרלים עשויה להיות גבוהה פי יותר ממאה מהעלות של שתיית מי ברז. בכך מביע חלק ניכר מהציבור אי אמון בטיפול הרשויות במניעת זיהומים סביבתיים.

הדו"ח החדש מציין כמה מקורות זיהום שלא טופלו כלל, ובהם האופנועים. לטענת "אדם, טבע ודין", האופנועים הם אחד הגורמים העיקריים ליצירת זיהום אוויר בערים, ואולם עד היום לא נדרש להתקין בהם אמצעי למניעת זיהום. מקור זיהום נוסף הן משאיות תובלה של חברות מזון ומשקאות, המונעות בסולר מזהם במיוחד. בניגוד לחברות אוטובוסים, לא הוטלה כל חובה על בעלי משאיות אלה להפחית את הזיהום שהן פולטות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.