כזב הממוצעים

מני אביב

בעקבות הראיון שהעניקה שלי יחימוביץ` ללונדון וקירשנבאום, שעורר פה באתר סערה רבתי, עולה שוב בבירור הצורך להתייחס לאותה ישות הנקראת `הנתונים הכלכליים`. הרי הטענה שהטיח לונדון במרואיינת שלו הייתה שהיא לא בקיאה בנתונים, ולפיכך מסקנותיה הן בלתי קבילות, שכן כידוע לכל, תמונת המציאות היא מוצר אמפירי הנובע ישירות מבסיס נתונים שאין עליהם מחלוקת- ולכן, מסתבר, כל בר דעת אמור להגיע למסקנה זהה אם רק יתן דעתו לשורה הסטטיסטית החקוקה בסלע באותיות קידוש לבנה.

הטענה הראשונית שיש להביא מנגד היא, כמובן, שכל נתון הוא פונקציה של זווית הראיה ונקודת המבט של המתבונן, וכי כל השקפת עולם היא, קודם לכל, תוצר של הכרה פנימית ותפיסה מוסרית, ולא של הליך אמפירי של עיבוד נתונים. אבל נניח לכך לעת עתה, וננסה לנתח בפשטות את `הנתון` שהשליך לונדון על השולחן שבאולפן, בהתלהבות של שחקן פוקר המטיח לפניו את רביעיית האסים בדרכו לגרוף את ערימת המזומנים. אני מתכוון לטענתו הגורסת כי השכר הממוצע בתעשיית הטקסטיל הוא 6,000 ש"ח לחודש.

אין שום סיבה שלא להאמין לנתון הזה, שהרי הוא בהחלט מתקבל על הדעת. אולם המספר הזה, המתהדר בשלמה זוהרת של `נתון כלכלי` אין בו כדי לומר לנו דבר מהותי על המציאות כפי שהיא, מפני שבכדי לחשב את הממוצע העמידו בשורה אחת את הפועל הדל שליד המכונה יחד עם המנכ"ל המחוייט והעשיר, ובזאת יצקו איזה מודל כלאיים של חיה שאינה קיימת, שכביכול מכילה בתוכה הן את זה והן את זה ומשתכרת 6,000 ש"ח לחודש.

כדי להמחיש זאת, ראוי לערוך ניסוי קצר:

נניח שישנו משק כלשהו שיש בו 100 בני אדם. 60 מהם פועלי ייצור, 20 בעלי דרג ניהולי זוטר, 15 בדרג ניהולי בינוני, 4 בדרג ניהולי בכיר ואדם אחד שהוא הבעלים.

המשכורות החודשיות במשק הן כדלהלן:

פועל ייצור- 3,300 ש"ח (שכר מינימום); מנהל זוטר- 5000 ש"ח; מנהל בינוני- 8,000 ש"ח; מנהל בכיר- 25,000 ש"ח; בעלים- 100,000 ש"ח.

(אני סבור שזוהי מפת שכר די אופיינית למשק הישראלי).

יוצא, שהוצאות השכר החודשיות הכוללות של המשק הנ"ל הינן 618,000 ש"ח. השכר הממוצע המתקבל בחלוקת המספר הזה ב- 100 הוא:6,180 ש"ח בחודש.

הרוב המוחלט של העובדים בדגם המשק הזה משתכר כמובן כמעט חצי מהשכר הזה, אבל המאסה הכבירה של משכורות העל של המנהלים הבכירים והבעלים מצליחה לעצב ממוצע סביר בהחלט, אשר כביכול אופייני ל`עובד הממוצע` של המשק. אולם, עובד ממוצע כזה אינו קיים כלל, והוא לא יותר מאשר פיקציה כלכלנית הלובשת מעטה חמור סבר של מדעיות אך מטייחת כליל את תמונת המציאות.

עוד עולה מהניסוי הזה, שאם יעניקו לעצמם המנהלים הבכירים והבעלים תוספת שכר של 10%, יוצא שהשכר הממוצע עולה ל- 6380 ש"ח לחודש, ואז יוכלו הדוברים להתגאות בפומבי ב`נתון הכלכלי`, שהשכר במשק עלה ב- 3%. השכר השכיח, שאותו מקבלים הרוב המכריע של העובדים, מוסווה כך במלאכת אמן של חשבונאות כלכלית מאחורי ציצי הורד הנאים של השכר הממוצע במשק, לא נותר לנו אלא להיות כקיסרית הרוסית המולכת שולל אחרי כפרי הכזב העשויים קרטון של פוטיומקין.

זוהי רק דוגמא אחת הממחישה את מלכודות הפתאים שמציבה המתודה הכלכלית השלטת על כל צעד ושעל. שיטת הממוצע, המנסה לגלם את כל רובדי החברה וגווניה לאיזו ישות מספרית לאקונית, מושתתת על הנחה בסיסית, הנלמדת בחוגים לכלכלה מיד בהתחלה ומרכיבה את מסד הדגם הנאו קלאסי. זוהי ההנחה הקובעת כי כל היחידים במשק הם זהים, וכי כולם כאחד פועלים כדי לממש את תועלתם האישית. בעיני, די בהנחה זו (ובעוד כמה שמצטרפות אליה, המרכיבות את התנאים לקיומו של `שוק משוכלל`) כדי להעמיד באור מגוחך למדי את התורה הזו, המוכתרת כהתגלמות המודרנית של ההתגלות האלוהית. אולם מעבר לגיחוך מפכפך איזשהו חשש. מפני שהנחת יסוד זו רואה בחברה אנושית, קודם לכל, כיחידה הומוגנית אחידת אינטרסים, שכל פרטיה צועדים במסלול אחד ויחיד. היא מבטלת כלאחר יד את הרב גוניות, את הקונפליקטואליות, היא עיוורת למרחב התלת מימדי של הרב שיח החברתי, ומתאמצת לגלם את כל מגוון ההבעות האנושיות באיזו רצועה (או גראף) דו מימדי של אינטרס אחד ויחיד.

וזהו, הלא, הפאשיזם בכבודו ובעצמו.

התפקיד שלנו זה לפרק את הממוצעים, להמיס את הנתונים ולהתיר את האוגדן הטבעתי החונק את השיח הכלכלי. אנו רוצים להבין את המציאות ולא לשמש כלי משחק אמורפים וזהים במשחק הדמקה של השליטים ובעלי המאה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.