ארבעה פריטים על חמישה כלכלנים

יוסי דהאן

עצומה של 1130 איש מ 57 מדינות, נגד שני זוכי פרס נובל לכלכלה לשנת 2005 הישראלי רוברט אומן והאמריקאי תומס שלינג. לטענת חותמי העצומה המחקר של שלינג היווה השראה להפצצות המסיביות בצפון וייטנאם. אסטרטגיה שגרמה למותם של שני מיליון איש והוכחה ככשלון מוחלט. לטענת החותמים אומן עושה שימוש במחקריו על מנת להצדיק את הכיבוש ודיכוי הפלסטינים. הם מציינים שאומן הוא חבר בחוג הפרופסורים למען חוסן מדיני וכלכלי. מסקנת אומן מתורת המשחקים היא שככל שהכיבוש יימשך זמן רב יותר הדבר יגרום לפלסטינים לוותר יותר, ולכן לדעתו, ישראל צריכה להמנע מקיום כל משא ומתן מדיני עם הפלסטינים.

במוסף סוף השבוע של "הארץ" ראיון ארוך של מירון רפפורט עם המשנה לנגיד בנק ישראל פרופ` אביה ספיבק. על רדידותו וצרות אופקיו של החינוך הכלכלי.

"כן. בתחום של הדיון הציבורי צריך לחזור ולהבין שכלכלנים הם רק מבצעים של מדיניות, ואת המדיניות צריכים לקבוע מקבלי ההחלטות. צריך להבין שהאמיתות שלפעמים אומרים בשם הכלכלה הן יותר עניין של דעה אישית מאשר דעה מקצועית. קח לדוגמה את קרן המטבע העולמית. היא תומכת גדולה בכלכלת שוק והיא דורשת ממדינות לא לחרוג בגירעון. אבל אפילו קרן המטבע לא אומרת למדינות איך לחלק את התקציב שלהן, היא לא תגיד להן: תשמעו, תשלומי העברה הן בהכרח דבר לא טוב. אני חושב שגודל תשלומי ההעברה הוא נושא חברתי ולא נושא כלכלי. המדינה צריכה לקבוע סדרי עדיפויות, והכלכלנים צריכים לבצע את זה. בתנאי שהמדינה תדאג שסך כל המסגרת התקציבית תהיה בסדר"

בכתבת הפרופיל על אביה ספיבק מובאים גם דבריו של פרופ` אריאל רובינשטיין.

"הסטודנטים האלה למדו כלכלת שוק", הוא אומר, "בלי שהדגישו בפניהם שמדובר במנגנון אחד מני רבים. לא ייתכן שהסטודנט לא יחשוב שיש איזו אמת מאחורי המודלים המתמטיים שהוא לומד". במסגרת הפעילות שלו למען עובדי קבלן באוניברסיטת תל אביב, הוא הזדמן לדיון על כך בוועדה בכנסת, ונדהם לשמוע אשה צעירה מאגף התקציבים באוצר שדיברה בלהט נגד הענקת הזכויות לעובדים. "הדהים אותי הביטחון שהבחורה הזו הפגינה. היא לא ציטטה שום קורס ספציפי, אבל היה ברור שהיא קלטה את הרוח כדי שתהיה לה החוצפה להביע את העמדות שלה כאילו בשם הכלכלה".

אריאל רובינשטיין הוא גם מחברו של ספר חדש שייצא לאור בפברואר הקרוב בהוצאת אוניברסיטת פרינסטון. Lecture Notes in Microeconomic Theory  ספר לסטודנטים בתארים מתקדמים בכלכלה, אולם ההקדמה ניתנת להבנה גם להדיוטות (ניתן להוריד את הטקסט של הספר החדש כמו גם את שלשת ספריו האחרונים של אריאל רובינשטיין מהאתר האישי שלו).

ראיון קצר עם Steve levitt כלכלן צעיר ומעניין מאוניברסיטת שיקגו שכתב את הספר "Freakonomics: A Rogue Economist Explores the Hidden Side of Everything" בספר שנכתב יחד עם העיתונאי סטיב דנבר, המחברים מנסים לענות על השאלות המקוריות הבאות: מדוע סוחרי סמים ממשיכים לגור עם אמותיהם? מדוע שיעורי הפשיעה ירדו באופן דרסטי כל כך בשנות התשעים? ומדוע מתאבקי סומו משקרים? (בעבר הזכרנו את הספר הזה באתר). בראיון לויט מספר, בין היתר, על המחלקה לכלכלה בשיקגו, שבה לטענתו, מחנה השוק החופשי האידיאולוגי הולך ומתמעט ומילטון פרידמן נותר אחד האידיאולוגים האחרונים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.