עוד עובדים עניים

איציק ספורטא

מפעם לפעם מפרסם צבי זוסמן נתונים על עובדים עניים, ותמיד הנתונים שאותם הוא מציג גרועים להפליא. "זוסמן אמר כי בשנים 2004-`90 נוספו 977 אלף עניים, לפני תשלומי העברה ומסים, 60% מהם במשפחות שכירים. 51% מהמבוגרים ו-60% מהילדים העניים נמנים על משפחות עובדים. לדבריו, בשנים האחרונות עיקר הגידול בעוני הוא במשפחות שכירים. פערי השכר בשוק העבודה הם שמגדילים את מספר העובדים העניים. נוצרת פרולטריזציה של העוני ופרולטריון של סחבות. השכירים העניים מתרחקים מקו העוני כלפי מטה". ממצאים אלה היו צריכים להיות בכותרות העיתונים ולא רמת הסוכר או מה שזה לא יהיה בדמו של ראש הממשלה. אבל לתקשורת זו שהתחבטה בימים האחרונים בסיפור התחקיר הגנוז, נדחה, של התוכנית "עובדה" אין עניין גדול מידי בנושא.

מה לנו עובדים עניים, שילכו ללמוד, טוען כלכלן אחד, עיתונאי אחר משבח את תוכנית וויסקונסין ובדרך למה לא לתקוף את הארגונים החברתיים במאמר בשם "מעדיפים קצבה על עבודה". לכל אלה היודעים מה צריך לעשות קראו בבקשה את הדו"ח השנתי של המועצה לשלום הילד שם תמצאו על מצבם הטוב להפליא של ילדים בישראל. לפני כמה חודשים ראיינתי כלכלן שבמחקריו מצא ששכר המינימום ברמה ראויה אינו גורם לאבטלה וטענתי בפניו את הטענה הבאה, עדיף להיות עני לא עובד מעני עובד, הוא לא ידע מה לעשות עם הטענה הזו, ובתשובתו אמר שחשוב שאנשים יעבדו כי עבודה היא ערך גם חינוכי. לדעתי עבודה היא ערך רק אם היא מפרנסת בכבוד את בעליה, בלי זה היא הופכת לנטל, ולפגיעה אנושה בכבודם של אנשים.

כל עוד הכלכלה הישראלית מייצרת עניים בקצב המחר היא אינה אלא כישלון. שום ביקור בבית תמחוי ודברים כאלה או אחרים כנגד הבטלנים והאפקט החינוכי של עבודה לא ישנו עובדה זו. אז כל אלה שעובדים בשכר גבוה וממרום מושבם טוענים טענות מופרכות על טבע האדם, העני בעיקר, תתחילו לעבוד ולעשות את המעשה הנכון שבו חיים בכבוד יהיו העיקר, כן גם של העניים.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.