ניר בכר מסביר מדוע פיטר אותו רפי גינת

יוסי דהאן

ב"דה – מרקר" כותב בועז גרסלהיימר על ההתפתחות הבאה בפיטורי עורך "7 ימים" ניר בכר.

"העורך המודח של מוסף "7 ימים", ניר בכר, הגיש אתמול לבית הדין לעבודה בקשה לצו זמני האוסר את פטוריו מ"ידיעות אחרונות".

אל הבקשה שהגיש בכר לבית הדין צורף תצהיר ארוך, בו תוקף בכר את התנהלותו של עורך "ידיעות" רפי גינת. לטענת בכר, פטוריו נעשו על רקע פניותיו למו"ל העיתון, ארנון מוזס, בהן התלונן פעולות ומחדלים שנעשו בעיתון בניגוד לכללי האתיקה ולמינהל תקין. עוד טוען בכר כי פטוריו נעשו על רקע הבעת עמדה ברורה, לפיה העיתון אינו צריך לקדם באופן ברור ובוטה קמפיין פוליטי של אריאל שרון. בית הדין הורה ל"ידיעות" שלא למנות מחליף לבכר עד לדיון בתיק, ב-19 בינואר.

בקשתו של בכר הוגשת על ידי עורכת הדין ענת קנט ממשרד עורכי הדין ליפא מאיר ושות`. על נסיבות פיטוריו כותב בכר בתצהיר שהגיש לבית הדין: "מאז מינויו של רפי גינת לתפקיד העורך, חזר גינת ונזף בי על תחקירים שפורסמו ואשר עסקו בקשרי הון ושלטון. בחודש יולי 2005 ביקשתי לפרסם תחקיר בעניינו של מר אלי לנדאו, יו"ר דירקטוריון חברת החשמל היוצא. ערב פרסום התחקיר עיין בו גינת והודיע לי כי אינו מאשר את פרסומו". בעקבות השתלשלות האירועים עירב בכר, לטענתו, את מו"ל ידיעות ארנון מוזס: "לאחר מהלך הדברים האמור, פניתי למו"ל העיתון, מר ארנון מוזס, ובאתי עמו בדברים בנוגע לפרסומה של הכתבה. טענתי כי גינת מסרב לפרסם את הכתבה מפאת ניגוד עניינים המתבטא בקירבתו אל מר לנדאו ואל סמי עופר (חברו הקרוב של גינת), וכי ההחלטה שלא לפרסם את הכתבה הינה החלטה שרירותית ולא מנומקת. רק לאחר השיחה האמורה, ביום 19 באוגוסט 2005, פורסמה הכתבה".

בעקבות פניתו למוזס, לטענת בכר, החליט גינת לפעול לפיטוריו: "מכאן ואילך ניצל גינת כל הזדמנות לבוא חשבון עמי עד שסילק אותי מעבודתי. ביום 13 בדצמבר 2005 השתתפתי בישיבת עורכים שנערכה בעיתון. במהלך הישיבה ציינתי כי אני סבור שתפקידו של עיתון הוא לקבוע סדר יום ציבורי, להילחם בשחיתות ולזהות את הסיפורים החשובים של מערכת הבחירות. עוד ציינתי כי דומה שבמהלך השבועות האחרונים פועל העיתון בשירות קמפיין הבחירות של אריאל שרון. נראה כי גם דעות אלה שהבעתי, ולא לראשונה, שימשו כחלק מן הסיבות לסילוקי מן העיתון".

ב-14 בדצמבר 2005 זימן גינת את בכר והודיע לו על פיטוריו. לטענת בכר, "הייתי המום מן הדברים. כאמור, גם בעבר התגלעו חילוקי דעות בין עורכים אך למיטב ידיעתי חילוקי דעות אלה מעולם לא גרמו לפיטורי עובד. אמרתי כי הרקע לפיטורים הוא חוסר הגיבוי של גינת לפרסום תחקירים וכי מדובר במהלך של הדחה על רקע פוליטי. סמוך לאחר מכן זומנתי לשיחה עם המשנה לעורך, מר יואל אסתרון, אשר מסר לי כי אני מוערך מאוד מקצועית אלא שהחלטת גינת היא בלתי הפיכה".

טרם נמסרה תגובתו של גינת.

צריך לציין שעילת פיטוריו של מירון רפפורט, עורך חדשות בכיר בעיתון, הייתה דומה. רפפורט פוטר כיוון שמשה ורדי, העורך הקודם של העיתון, סבר שהוא הפר את הוראתו שקבעה שיש להמנע מלבקר בחריפות את ראש הממשלה על מעשי שחיתות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.