מדינה אטומה לאזרחיה: צדק בישראל בשנת 2005

נסר אבוסריחאן

בחודשים האחרונים מנהלת מדינת ישראל הליך משפטי כנגד בדואים התובעים בעלות על קרקעותיהם, באמצעות  פרקליטות המדינה, מינהל מקרקעי ישראל ולשכת הסדר המקרקעין בדרום. מטרת המדינה היא להשתלט על אדמות של בדואים אשר הגישו תביעות בעלות, אצל פקיד ההסדר בשנות השבעים. ההליך בו נוקטת המדינה הוא ארוך ומתוכנן והוא נועד לשמש כנגד האוכלוסייה הבדואית במדינת ישראל בכללותה .

בשנת 1975 הגישו הבדואים בנגב לפקיד הסדר המקרקעין בדרום תביעות בעלות על הקרקעות שלהם שעליהן התגוררו ואותן עיבדו עד סוף שנת 1951, השנה שבה הממשל הצבאי דרש מהם לעזבן. טענת הצבא היתה שהקרקעות נחוצות לו מבחינה ביטחונית, והוא הבטיח לאפשר לבדואים לחזור אליהן בתום ששה חודשים. מאז הגשת התביעות לבעלות בשנות השבעים ועד היום לא טרח פקיד ההסדר לטפל בתביעות הללו, והמדינה לא אפשרה לתובעים לחזור לאדמותיהם ובכך הפכה אותם לפליטים בארצם.

תביעותיהם של הבדואים להכיר בבעלותם על האדמות שנגזלו מהם כמה שנים לאחר הקמת המדינה הן תביעות צודקות לאור חוקי המוסר והצדק הטבעי, לאור חוק יסוד כבוד האדם וחירותו וחוק יסוד חופש העיסוק, ברוח מגילת העצמאות.

הבדואים מדגישים באזני כל מי שעדיין לא הפנים זאת כי הם אזרחים שומרי חוק השואפים  להיות שווי זכויות, ומבקשים לתקן עוול של שנים שנעשה ע"י ממשלות ישראל לדורותיהן. אין הם באים לאיים על קיומה של מדינת ישראל, אלא מעוניינים להשתלב בה כאזרחים שווים. מנהיגי המדינה חייבים להתעשת ולצאת מ"הפרנויה הלאומית" שאוחזת בהם בכל פעם שהם שומעים על תביעות הבדואים להכיר בבעלותם על קרקעותיהם, ועליהם להתעלות לרגע מעל פני עצותיהם של היועצים לענייני ערבים בדמות הפקידים היושבים במנהלת הבדואים ובמנהל מקרקעי ישראל. אלו נעולים עדיין על ערכי הציונות הארכאיים של "גאולת הקרקע", "כיבוש הארץ"  ו"עבודה עברית". מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להמשיך לדכא את הבדואים. דיינו !!  הבדואים דוכאו, נרמסו והושפלו מספיק מכדי שייאולצו להוסיף ולהתמודד עם המדינה גם בין כותלי בתי המשפט. 

מדינת ישראל כבר איננה הישוב היהודי בארץ-ישראל שנשען על סמכות ללא ריבונות ונוהל ע"י מנגנוני המפלגות הגדולות ופעיליהן. מדינת ישראל היא מדינה עצמאית וריבונית שזכתה לחוקק חוקים מתקדמים כמו חוק יסוד כבוד האדם וחירותו וחוק יסוד חופש העיסוק. גם בראשית דרכה קבעו האבות המייסדים במגילת העצמאות כי היא תהיה מושתתת  על יסודות החירות הצדק והשלום ותקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת גזע ומין.

לכן, מדינת ישראל לא יכולה להמשיך ולנהל מדיניות המכוונת והמתוכננת לנישולם של אזרחיה הבדואים מאדמותיהם והפיכתם לפליטים במדינתם. היא גם לא יכולה להרשות לעצמה להשתמש ברשות השופטת ובמערכת בתי המשפט ע"מ למחוק את תביעות הבעלות שלהם בטענה הלא צודקת של "תביעות סותרות" ביניהם לבין המדינה, לאחר שבמשך 30 שנה לא טיפלה בתביעות אלה.

המדינה שהכריחה את הבדואים לעזוב את אדמותיהם בשנת 1951 תוך כדי הבטחה שהדבר יימשך לכל היותר ששה חודשים, חוקקה את סעיף 43 לפקודת הסדר זכויות במקרקעין בשנת 1969 (18 שנים לאחר גרושם מקרקעותיהם), בקשה מהבדואים להגיש תביעות בעלות ובאה היום לביהמ"ש בבקשה לפסול את תביעותיהם ע"פ אותו חוק בשנת 2005 ( 54 שנים מאוחר יותר). האם המדינה חיכתה  כל כך הרבה שנים רק כדי שאותם בעלי קרקעות שהגישו בעצמם את התביעות ויכולים להוכיח לביהמ"ש שהקרקע היא שלהם ילכו לעולמם ויהיה יותר קשה לצאצאיהם להוכיח זאת משפטית?  האם אין זכות חוקית ומוסרית כלשהי ליורשיהם? האם זאת פעולה המתאימה למדינה ריבונית האמורה לשרת בשוויון מלא את כל אזרחיה ? !!

הטרגדיה של הבדואים נוצרה לפני חוק זה ולפני חוקים רבים אחרים ולכן עומדת להם הזכות המוסרית לבקש מהמדינה לעשות עמם צדק ולהכיר בבעלותם על אדמותיהם. הם יהיו מוכנים לתרום חלק מהן לטובת הציבור אם המדינה תזדקק לקרקע לצרכים ציבוריים. הבעיה שלהם היא בעיה פוליטית-אזרחית ולא בעיה משפטית וכל ניסיון מצד לשכת הסדר המקרקעין במשרד המשפטים להביא את הסכסוך בפני ביהמ"ש אינו אלא תרגיל אומלל אשר עושה שימוש ברשות השופטת כדי לתת הכשר לדיכוי הבדואים, השפלתם וגזל קרקעותיהם.

נסר אבוסריחאן                                                                       

אחד הנתבעים                                                                 

תל-שבע

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.