הותיקן השתגע

יוסי דהאן

הכותרת הראשית הבוקר בעיתון הזוי, נידח ומנותק כמו ה"ניו יורק טיימס" מבשרת כי המדינות המרכיבות את ארצות הברית "הידועה גם כמולדת הבולשביקים" תופסות יוזמה ודוחפות להעלות את שכר המינימום. שכר המינימום לשעה בארצות הברית הוא 5.15$ (שכר המינימום נקבע בשנת 1938 על ידי הנשיא רוזבלט). למרות התנגדות הקונגרס לחוקק חקיקה המעלה את שכר המינימום, כבר כיום בשבע עשרה מדינות השכר שמעסיקים מחויבים לשלם לעובדים גבוה משכר המינימום הפדרלי. מי שמוביל את הקמפיין להעלאת שכר המינימום הם ארגוני עובדים וארגונים קהילתיים. אפילו יושב הראש של אם כל התאגידים, הידוע בהתנכלותו לזכויות עובדים, Wall Mart, תומך בצעד זה. גם סקרי דעת קהל בארצות הברית מצביעים על כך שרוב הציבור מעוניין בהעלאת שכר המינימום. בארצות הברית מי שמשתכר שכר מינימום עדיין מצוי מתחת לקו העוני האמריקאי. אולם גם בארצות הברית המעסיקים מנהלים מסע הפחדה שהעלאת שכר המינימום תביא לפיטורי עובדים המוניים. רוב העובדים המשתכרים שכר מינימום הם עובדים צעירים חסרי השכלה.

מצדדי העלאת שכר המינימום טוענים כי עם השנים נשחק השכר ועתה ערכו פחות ממה שהיה בשנת 1955. המצדדים גם מצטטים מחקרים המצביעים על כך שהעלאת שכר המינימום לא הביאה לפיטורי עובדים. לטענת המחקרים הללו המעסיקים יכולים לספוג את העלויות הללו באמצעות צעדי התייעלות, הגברת התפוקה ותחלופת עובדים נמוכה יותר. באורגון בו שכר המינימום הוא גבוה במיוחד 7.15$ הייתה עלייה כפולה במספר מקומות העבודה החדשים שנוספו לעומת שאר המדינה.

אחד האנשים העומדים בראש הקמפיין להעלות את שכר המינימום הוא ג`ון אדוארדס שהיה מועמד לסגן נשיא מטעם הדמוקרטים בבחירות בשנת 2004. לטענתו "שכר המינימום צריך להיות 7.15$" והוא מוסיף "אני יכול להציג טיעונים מדוע הוא צריך להיות הרבה יותר גבוה מכך".

בקליפורניה שבה שכר המינימום הוא 6.75$ הצביעו הבוחרים להעלות את השכר ל 7.75$ אולם המושל שוורצנגר הטיל וטו כל צעד זה. אולם עוזריו טוענים שהוא מתכוון להציע חקיקה שתעלה את שכר המינימום במדינה בדולר.

איך הם לא חשבו שם באמריקה על התוצאות האיומות שיהיו לצעד כזה על כתבינו ופרשנינו הכלכליים, על פקידי האוצר, על הפרופסורים במחלקות לכלכלה, מה יהיה עכשיו עליהם? כיצד יפיצו הכמרים בפרובינציה המקומית את החזון האפוקליפטי הנורא אודות חורבות המשק הישראלי בעקבות העלאת שכר המינימום. כיצד הם יטיפו לכופרים ולמאמינים כאשר אבות הכנסייה מבצעים מעשי כפירה איומים כל כך.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.