כמה מילים על תאונות דרכים

איציק ספורטא

נתבשרנו שמספר ההרוגים בתאונות דרכים היה רק 471 בשנת 2005, ירידה של 10% במספר ההרוגים לעומת השנה הקודמת. לא יודע, זו לא נראית לי סיבה למסיבה. נראה שעיסוק במספרים מטשטש את התמונה האמיתית, 471 הרוגים וזה הישג. נניח שבשנה מסוימת נהרגו 471 אזרחים בפעולות טרור (ב-2005 נהרגו 45 אנשים בפיגועים), האם היינו רואים זאת כהישג? לא, גם אם היה בכך ירידה של כך וכך אחוזים לעומת השנה הקודמת, היינו מבקשים לעקור את הטרור מן השורש, הינו מאשימים את כל העולם ומשקיעים בלי סוף כדי להוריד את המספר כמה שיותר קרוב ל-0. למה לא נעשה כך גם בנושא תאונות הדרכים?

שר התחבורה מדבר על הורדה של שלושים אחוז במספר ההרוגים, נו אז יהיו רק 330 הרוגים שלא לדבר על פצועים קשה, ובינוני וקל, ועוד נזקים לרוב. כמו בהרבה דברים אפשר להשוות למדינות אחרות, ויש הטוענים שמצבנו לא כל כך גרוע. לדעתי, מצבנו גרוע כל עוד נתייחס לתופעה הזו כתאונה, משהו שקורה בלי שאנחנו כחברה אחראים לכך, לעומת טרור שיש לו אחראים שאפשר להילחם בהם.  אני לא נאיבי עד כדי כך שאאמין שיתכן מצב שבו לא ייהרג אף אחד, אבל באותה עת אין להסתפק בירידה הנוכחית במספר הנפגעים. גם כך השאיפה צריכה להיות ל-0 הרוגים, כיון שאין לקבל מוות אכזרי שכזה כמובן מאיליו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.